poniedziałek, Wrzesień 24, 2018

Różeniec Górski – dla kogo jest ten adaptogen?

0
Różeniec Górski – dla kogo jest ten adaptogen

Różeniec górski to roślina, która znana jest światu od wieków. Jej potoczna nazwa brzmi korzeń arktyczny. Zalecana jest w szczególności osobom, które borykają się z przeciążeniem organizmu. Bardzo często wykorzystywana jest, jako wsparcie po traumatycznych przeżyciach. Może stanowić również naturalne uzupełnienie leczenia depresji, czy też stanów lękowych. Roślina ta działa rozluźniająco, a także zmniejsza stopień oddziaływania bodźców zewnętrznych na układ nerwowy.

Skąd wziął się różeniec górski?

Pierwsza wzmianka o tej roślinie pojawiła się 77 roku n.e. Oczywiście wiele wskazuje na to, że była ona znana i ceniona już o wiele wcześniej. Pojawiła się w medycynie chińskiej tysiące lat temu. Zyskała ona spore zainteresowanie z uwagi na znakomite właściwości. Poprawiała samopoczucie, a także łagodziła napięcie związane z długotrwałym stresem. Dodatkowo poprawiała pracę mózgu, a także dobroczynnie oddziaływała na wiele innych obszarów ludzkiego organizmu. Różeniec górki był stosowany przez starożytnych wojowników w celu podniesienia wytrzymałości organizmu. W przypadku kobiet roślina ta była stosowana głównie po to, aby zwiększyć płodność.

Różeniec górski – właściwości

Różeniec górski zbawiennie działa na układ nerwowy. Zmniejsza on stopień oddziaływania bodźców zewnętrznych na organizm człowieka. Wynika to z faktu, że jest to roślina uznawana za adaptogen. Adaptogeny zwiększają odporność organizmu na stres. Poprawiają pracę mózgu, a także narządów wewnętrznych. Niwelują również objawy fizyczne wynikające z chronicznego napięcia nerwowego.

Różeniec górski wspomaga efektywniejszą regenerację ciała i mózgu. Wspomaga przepływ sygnałów do mózgu, co bezpośrednio przekłada się na lepszą koncentracje, a także bezproblemowe zapamiętywanie dużej ilości informacji.

Warto również wspomnieć, że roślina ta dobroczynnie wpływa na układ krwionośny oraz pokarmowy. Dużym plusem jest fakt, że zwiększa ona wytrzymałość fizyczną organizmu. Zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych, czy też gromadzenia kwasu mlekowego w mięśniach. Różeniec górki chroni mięśni i stawy przed dotkliwą kontuzją.

Więcej na temat jej właściwości można przeczytać na stronie rodzimego producenta adaptogenów – Mother’s Protect: https://mothersprotect.com/produkt/rozeniec-gorski/

Różeniec górski – zastosowanie

Różeniec górki bardzo chętnie wykorzystywany jest przez sportowców, którzy potrzebują naturalnego wsparcia podczas intensywnych treningów. Po tę roślinę często sięgają również osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, a tym samym są szczególnie narażone na wycieńczenie organizmu. Oprócz tego różeniec górki może być stosowany w czasie leczenie depresji, czy też nerwicy. Kojąco działa na układ nerwowy, co wielokrotnie zostało udowodnione naukowo.

Różeniec górki zalecany jest w walce przeciwko chorobie Alzheimera. Zwiększa stopień zapamiętywania danych i kojarzenia faktów. Usprawnia pracę mózgu, tak więc polecany jest osobom pracującym umysłowo.

Oczywiście roślina ta może być stosowana w przypadku chorób serca. Reguluje ona ciśnienie krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko np. zawału. Różeniec górki aktywuje w sercu receptory, które niwelują ryzyko pojawienia się arytmii.

Szkoła jazdy – Poznań i okoliczne szkoły

0
szkoła jazdy Poznań

Będąc mieszkańcem Poznania lub najbliższych okolic, podejmując decyzję, w jakiej szkole nauki jazdy odbędziemy kurs, mamy do wyboru ponad sto takich miejsc. Według internetowego rankingu przodującą pozycję zajmuje szkoła Galant zlokalizowana przy ulicy Newtona 2.

Wyłącznie kategoria B

W ofercie możemy znaleźć kilka różnych pakietów w różnych cenach. Podstawowa wersja kursu to koszt 1800 złotych. Płacąc całość tej sumy możemy liczyć na zniżkę w wysokości 50 zł. Szkoła jazdy w Poznaniu szkoli tylko tych kierowców, którzy podchodzą do egzaminu państwowego na kategorie B.

Wybierając droższy pakiet w cenie 2500 złotych możemy skorzystać z 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki. Dodatkowo pakiet obejmuje zajęcia z pierwszej pomocy prowadzone przez ratownika, podręczniki i płytę CD z testami, egzamin wewnętrzny, możliwość korzystania z placu manewrowego we własnym zakresie, a także sztukę oszczędnej jazdy, czyli eco-driving.

szkoła jazdy w Poznaniu - jaka najlepsza

Specjalna oferta dla uczniów

Szkoła jazdy Lider, która swoją siedzibę ma w V Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Zmartwychwstańców 10, oferuje kurs podstawowy na prawo jazdy kategorii B w cenie 1899złotych. Dużym plusem jest możliwość płatności za kurs w ratach. Szkoła jazdy w Poznaniu przygotowała również specjalne zniżki dla osób posiadających status ucznia.

Kursy specjalistyczne

Najszerszą ofertę proponuje swoim klientom Ośrodek Szkolenia Kierowców „Prawko” znajdujący się w Poznaniu przy ulicy Macieja Rataja 10. Oprócz kategorii B, w szkole tej możemy uczyć się prowadzenia pojazdów we wszystkich innych kategoriach. Ponadto szkoła jazdy w Poznaniu daje możliwość zrobienia kursów ADR oraz specjalistycznych kursów takich jak obsługa wózków, podestów czy pilarek. Zainteresowani kategorią B za kurs, który obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych, w tym konsultacje instruktora, e-lerning, materiały szkoleniowe, badania lekarskie i podstawienie auta na egzamin, kursant zapłaci 1800 złotych. Kursy na wszystkie kategorie znajdziemy również w ofercie Szkoły Jazdy Wierzbak, zlokalizowanej przy ulicy Poznańskiej 21, szkolącej kierowców już od ponad 25 lat. Standardowy kurs na prawo jazdy wyniesie nas 1600 złotych, a dodatkowe godziny to koszt 60 złotych za jedną.4

Zegarki Michael Kors

0
Zegarki Michael Kors

Kreowanie własnego wizerunku wymaga ogromnego nakładu pracy. Szczególnie jeśli chcemy robić to w pełni świadomie i osiągnąć ściśle określony efekt. Istotne jest w takim przypadku. aby wszystkie zmiany wprowadzać w sposób przemyślany. Należy rozpocząć od określenia głównych cech stylu jaki chcielibyśmy mieć. To na tej podstawie będziemy dobierać poszczególne ciuchy i zestawiać je ze sobą. Wbrew pozorom akcesoria również mają ogromne znaczenie. Jednak należy łączyć je z ciuchami w taki sposób, aby dały oczekiwany efekt. Z tego powodu powinniśmy mieć w swojej kolekcji bardziej codzienne warianty oraz typowo eleganckie. Da nam to pełną dowolność w łączeniu poszczególnych rzeczy.

Zegarki Michael Kors mogą sprawdzić się niemal w każdej sytuacji. W zależności od konkretnego modelu jesteśmy w stanie uzyskać różne efekty. Jednak nie należy bać się również przełamań. Połączenia stylu sportowego z typowo biżuteryjnymi dodatkami nikogo nie dziwą. Z tego powodu warto wykorzystywać taką opcję jeśli czujemy się w niej komfortowo. Nasze samopoczucie jest tu priorytetem. Żadne zmiany nie mogą być wprowadzane na siłę. Istotne jest, aby kierować się tu swoją intuicją i sięgać po rzeczy, które się nam szczególnie podobają. W ten sposób będziemy znacznie bardziej autentyczni, a efekt końcowy spełni nasze oczekiwania. Sam wybór zegarka może być ogromnym wyzwaniem. Jednak należy pamiętać, że w naszej kolekcji przydadzą się różne warianty. Na samym początku bezpiecznym zakupem będzie typowo codzienny produkt. W przypadku zegarków są to zazwyczaj skórzane paski. W połączeniu z neutralną tarczą uzyskamy uniwersalny dodatek. Równie dobrze możemy zestawić go z typowo biurowymi koszulami. Dzięki temu zyskujemy wiele możliwości.

W dalszej kolejności warto zastanowić się nad zakupem bardziej efektownych rzeczy. Nie należy bać się modeli wysadzanych kryształkami i mieniącymi się kamieniami. Sprawdzą się doskonale w zestawieniu z sukienkami. Mogą być zamiennikiem bransoletek i innych dodatków. Z pewnością jest to mniej standardowe rozwiązanie.

Spalacze tłuszczu – czy warto?

0
Spalacze tłuszczu

Odpowiednie rozpisanie diety może być ogromnym wyzwaniem. Niezbędna jest do tego podstawowa wiedza dotycząca prawidłowego żywienia. Jednak powinniśmy również orientować się w fizjologii. Składniki jakie dostarczamy z jedzeniem mają wpływa na przemiany metaboliczne i wszystkie procesy biegnące w naszym ciele. Z uwagi na to istotne jest, aby wszystko było prawidłowo zbilansowane. Tylko wtedy zapewnimy optymalne warunki do funkcjonowania organizmu. Ma to również wpływ na wyciszenie ewentualnych dolegliwości.

Zachowanie idealnej kondycji sprawia, że organizm lepiej radzi sobie z infekcjami i rozwijającymi się chorobami. Z tego powodu należy pamiętać o odpowiedniej ilości kalorii. Jednak w czasie odchudzania zalecane są deficyty. Może to być znaczne utrudnienie. Mimo to można bardzo rozsądnie ułożyć odpowiednią dietę nawet ze znacznie zmniejszonym zapotrzebowaniem. Kluczowe jest, aby wszystkie zmiany był wprowadzane stopniowo. Zapobiegnie to nagłemu ucięciu istotnych substratów. Organizm nie dozna szoku. Dzięki temu zrzucanie zbędnych kilogramów będzie przebiegać prawidłowo.

spalanie tłuszczówDodatkowo możemy zastosować spalacz tłuszczu. Pobudza naturalne procesy i sprawia że są one znacznie sprawniejsze Przyśpieszy to uzyskanie zadowalających efektów. Pierwsze rezultaty pojawią się nawet po tygodniu stosowania się do ustalonych zasad. Istotne jest jedynie, aby mieć silną wolę. Nie możemy pozwalać sobie na produkty, które nie zostały uwzględnione w jadłospisie. W takim przypadku ułożona dieta mogłoby być nieefektywna. Równocześnie ogromną rolę odgrywają witaminy i minerały. Ich podaż jest ściśle określona. Są niezbędne, aby zachować zdrowie. Z uwagi na to powinniśmy unikać niedoborów. Duża ilość warzyw i owoców jest rekomendowana. Są one cennym źródłem mikroskładników. Na samym początku zmiany stylu życia warto skorzystać z pomocy dietetyka. Dzięki temu wszystkie detale jadłospisu zostaną idealnie do nas dostosowane. Da to znacznie lepsze rezultaty, które utrzymają się również po osiągnięciu celu.

Auto spa – Warszawa a pielęgnacja auta

0
Auto spa Warszawa

Czy samochody też potrzebują odprężenia? Niekoniecznie – w przeciwieństwie do ich właścicieli. Jednak istnieje coś takiego, jak auto spa. W Warszawie tego typu placówki cieszą się rosnącym powodzeniem – funkcjonują na podobnych zasadach jak myjnie i kierowcy bardzo sobie cenią możliwość skorzystania z jednej z nich. Pobyt w auto spa Warszawa określić można poddaniem samochodu kompletnej odnowie. Wykonywane zabiegi pielęgnacyjne i inne gwarantują, że po odebraniu z punktu auto będzie lśniło i sprawowało się jak prosto z salonu. Warto chociaż co pewien czas fundować sobie taką renowację samochodu za, bądź co bądź, niską cenę. Możliwości placówek bywają rozbudowane, dlatego też każdy klient może z wyprzedzeniem zdecydować się na taką lub inną usługę, którą uzna za odpowiednią do swojego samochodu i swoich potrzeb. Z pomocą przychodzi internet. Na stronach internetowych auto spa w Warszawie da się wyczytać zakres działań, godziny otwarcia, czyli wszystkie informacje, które mogą przydać się potencjalnym klientom.

Auto spa w Warszawie - jaką ofertę wybrać

Auto spa w Warszawie – co jeszcze warto sprawdzić?

Dobrze jest zapoznać się z treścią witryny głównie z uwagi na to, że pozwoli to przygotować wcześniej odpowiednią sumę i zaplanować przebieg „kuracji”. Dla osób spoza Warszawy szczególnie ważne mogą być szczegóły dojazdu, zwłaszcza jeśli zechcą nie tracić czasu na zbędne krążenie po mieście. Chociaż placówki oferujące usługi motoryzacyjne znajdują się z zasady w łatwo dostępnych miejscach, mogą zgubić się wśród podobnych instytucji, salonów motoryzacyjnych czy sklepów. Dlatego też lepiej z wyprzedzeniem sprawdzić adres, żeby później nie jeździć w kółko po stolicy – miasto jest bardzo duże. Nawiązanie kontaktu telefonicznego lub mailowego pomaga, ale podczas samego dojazdu wystarczy zdać się na możliwości GPS. Wiedza o danym punkcie będzie również pomocna w ocenie, czy warto wybrać akurat to miejsce, czy może inne auto spa Warszawa zaoferuje znacznie większą jakość usług i ich różnorodność. Podobnych placówek w stolicy jest wiele, stąd internet przyda się zwłaszcza osobom, które pierwszy raz szukają tego typu usług.

Niekorzystne wyniki badania cytologicznego – co wtedy

0
cytologia

Badania cytologiczne to badania ginekologiczne, które mają na celu sprawdzenie stanu zdrowia narządów rodnych i płciowych. Badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne. Jednak wciąż mała grupa kobieta się na nie decyduje.

Niekorzystne wyniki badania cytologicznego

Często nasze obawy są znacznie większe niż samo schorzenie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty i kontrole u lekarza. Kiepskie wyniki nie muszą od razu oznaczać choroby w zaawansowanym stadium. Możliwe, że to dopiero początek choroby. Każde wcześniejsze wykrycie zagrożenia, skutkuje możliwością podjęcia się leczenia natychmiastowo. Czasami oznacza, że próbki podane do badania należy pobrać ponownie aby jeszcze raz dokonać prawidłowej analizy. Mogą one również wskazywać na obecność komórek przednowotworowych ale i w tym wypadku trzeba zachować spokój. Niewielkie zmiany mogą samoistnie ustąpić i nie będą zagrażać twojemu życiu czy zdrowiu.

Regularne wykonywanie cytologii pozwoli szybko zdiagnozować raka szyjki macicy, który we wczesnym stadium może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Badania cytologiczne wykryją wszystkie zmiany nowotworowe, dzięki czemu od razu będziesz mogła rozpocząć terapię.

Mój wynik badania cytologicznego – kiepska „trójka”

Wynik badania zakwalifikował się do grupy 3? Wymazy cytologiczne klasyfikuje się według pięciostopniowej skali Papanicolaou oraz TBS (opisowy system Bethesda). Jeżeli znalazłeś się w grupie 3, 4 oraz 5 wtedy wyniki badan cytologicznych uznawane są za nieprawidłowe.

Cytologiczna „trójka” informuje o obecności komórek przednowotworowych. Cytologia „3a” wskazuje na stan zapalny, natomiast „3b” na etap przednowotworowy. Cytologiczna „czwórka” – to grupa nowotworów przedinwazyjnych a cytologiczna „piątka” – to inwazyjny rak szyjki macicy.

niekorzystne wynki badania cytologicznego - co oznacza

Przynależność do 3 grupy to sygnał ze strony organizmu sugerujący pojawienie się komórek dysplastycznych na szyjce macicy. Cytologiczna „trójka” wskazywać może także na stany zapalne śluzówki szyjki macicy, wywołane m.in. przez bakterie, wirusy lub pierwotniaki. W takich przypadkach lekarz może zlecić Ci wykonanie dodatkowych badań. Jednym z nich jest kolposkopia – dzięki temu badaniu ginekolog dokładnie przyjrzy się powierzchni szyjki macicy, zbada jej górną i dolną część; dodatkowo także oceni czy zmiany chorobowe dotknęły pochwy oraz sromu.

W zależności od przypadku ginekolog może pobrać wtedy próbki tkanek, które poddane zostaną dalszej, szczegółowej analizie. Jeżeli przyczyną złych wyników cytologii był toczący się stan zapalny, możesz być spokojna. Po zastosowaniu antybiotykoterapii wszystko wróci do normy, łącznie z kolejnymi wynikami badań cytologicznych.

Mniej na uwadze to, że zlekceważony nawet niegroźny stan zapalny może doprowadzić nawet do rozwoju nowotworu.

Cytologię wykonuj co najmniej raz, dwa razy w roku. Zachęć do badania również inne kobiety, zabierz ze sobą swoją mamę, siostrę, przyjaciółkę, koleżankę z pracy.

Peeling kawowy – na jakie partie ciała działa?

0
peeling kawowy

Gorący kubek kawy potrafi czynić cuda. Kiedy nie masz nawet ochoty wyjść z łóżka w mgnieniu oka postawi twój umysł na nogi. Jednak kawa może również obudzić twoje ciało, w tym celu doskonale sprawdzi się peeling kawowy.

Peeling – co to takiego i jakie korzyści z niego płyną? Samo hasło peeling jest powszechnie znane i oznacza oczywiście pozbywanie się martwego naskórka z powierzchni naszego ciała, dzięki czemu skóra staje się odżywiona, wygładzona i zyskuje zdrowy koloryt. Proces naturalnej regeneracji naszego ciała sprawia, że co 28 dni, stare komórki obumierają i na ich miejsce pojawiają się nowe. Dzięki złuszczaniu skóry (peelingowi) usuwamy ten martwy naskórek, odsłaniając zdrową, wygładzoną skórę. Sam zabieg peelingu wpływa również korzystanie na krążenie krwi, a odżywiona skóra oczywiście lepiej przyjmuję pozostałe kosmetyki i ich efekty są bardziej widoczne.

peeling z kawy zadba o jędność skóry

Jesteś ciekawa, na jakie partie ciała najlepiej zadziała? Przekonajmy się!

Peeling kawowy to naturalny kosmetyk, który jesteśmy w stanie wykonać sami w domu nie wydając masy pieniędzy, a zarazem otrzymać dobrą jakościowo substancję wolną od konserwantów i sztucznych barwników. Produkty ujędrniające i wyszczuplające często mają w składzie kofeinę, która pomaga w redukcji objętości komórek tłuszczowych, a także zwalcza pomarańczową skórkę. Dzięki temu peeling kawowy idealnie sprawdzi się na partie ciała, które mają skłonności do cellulitu. Dlatego też będzie świetnym przyjacielem dla brzucha, ud i pośladków. Nie tylko ujędrni te części ciała, ale, co więcej, redukuje tłuszcz, cellulit i oczywiście złuszczy martwy naskórek, dzięki czemu skóra będzie bardziej gładka i przyjemna w dotyku. Peeling kawowy poprawia krążenie krwi, dzięki czemu może być stosowany profilaktycznie przeciwko żylakom. Kawa zawiera mnóstwo antyoksydantów, które pomagają zwalczać przedwczesne starzenie się skóry, takie jak zmarszczki, przebarwienia czy drobne linie. Te przeciwutleniacze ożywiają matową, zmęczoną, pozbawioną blasku skórę poprzez wprowadzanie niezbędnych substancji odżywczych. Jeśli chcemy by nasza cera wyglądała młodo i świeżo nie zapominajmy o używaniu peelingu także do twarzy. Wolne rodniki mieszczące się w kofeinie pomagają neutralizować reakcje spowodowane utlenianiem, takie jak trądzik bądź wypryski. Niestety nie każdy typ skóry może pozwolić sobie na stosowanie tego kosmetyku. Najlepiej będzie się sprawdzał dla osób z cerą tłustą i mieszaną, natomiast właścicielki skóry suchej lub wrażliwej powinny zachować ostrożność przy jego używaniu.

Kiedy najlepiej go wykonać?

Jak widać peeling kawowy ma doskonałe właściwości, mimo wszystko musisz pamiętać, że ze względu na działanie pobudzające kawy nie należy go wykonywać wieczorem, niedługo przed snem. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie go rano jako doskonały sposób na pobudzenie, unoszący się w powietrzu zapach kawy odpręży cię i zrelaksuje przed rozpoczęciem nowego dnia. Miej również na uwadze, że kofeina może dostać się do organizmu również przez skórę, więc jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub kawa ma na ciebie niekorzystny wpływ spróbuj używać mniejszej ilości peelingu.

Dokuczliwe, nawracające bóle głowy – niebezpieczne dla zdrowia?

0
ból głowy

Bóle głowy jest najczęściej występującym rodzajem bólu wśród społeczeństwa. Potrafi on zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a dodatkowo utrudnia nam wykonywanie prostych, codziennych czynności. Bóle głowy dzielimy na dwie grupy:

* bóle głowy pierwotne – których przyczyna jest nieznana, pojawiają się i znikają

* bóle głowy wtórne – są objawem choroby lub powikłaniem po przebytym urazie głowy

Bóle głowy i jego źródło

Wart jest wiedzieć, że nawracające bóle głowy najczęściej spowodowane są zaburzeniami ze strony układu krwionośnego. Pod wpływem stresu w naszym organizmie wzrasta poziom tak zwanego  kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego wynikiem jest na przykład nagły skok ciśnienia i przyspieszenie bicia serca. Reakcją naszego organizmu na zwiększoną ilość tego hormonu jest  przede wszystkim poszerzanie tętnic, żył i naczyń włosowatych. Stąd właśnie biorą się bóle głowy.

Może być on także związany z innymi dolegliwościami takimi jak na przykład: stanem zapalnym zębów, zatruciem organizmu toksynami, schorzeniami kręgosłupa. Są to oczywiście niegroźne schorzenia, i leczymy je objawowo. Niestety pojawiają się tez takie, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Do takich chorób należy: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

bóle głowy mogą mieć różną przyczynę

Kiedy należy udać się do lekarza

Bóle głowy dość często świadczą o poważnej chorobie. Sygnałem do konsultacji z lekarzem powinna być dla nas sytuacja gdzie nie pomagają nam żadne tabletki przeciwbólowe.

Do grupy chorób neurologicznych najczęściej zaliczamy:

* nerwobóle nerwu trójdzielnego czyli tak zwana rwa twarzowa –charakteryzuje się nagłym i ostrym bólem, są one krótkotrwałe jednak nawracające.

*neuralgia „Arnolda” – są to nerwobóle potyliczne, bóle promieniują zazwyczaj od tyłu głowy i górnej części karku, przechodzą przez okolicę ciemieniową aż do czoła.

*migrena –charakteryzująca się ona nagłymi, napadowymi, jednostronnymi bólami głowy. Dodatkowymi dolegliwościami są: zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia i problemy ze słuchem.

*zapalenie zatok – jest to przede wszystkim infekcja wywołana przez wirusy Jej typowym objawem jest dokuczliwy ból głowy, który występuję najczęściej przy pochylaniu się. Dodatkowo pojawiają się też nudności, bóle zębów, obrzęk policzka, ropna wydzielina z nosa.

*guzy mózgu – oprócz porannych mdłości i bólu głowy, pojawiają się także napady epileptyczne, porażenia części ciała i zaburzenia widzenia.

Co wywołuje bóle z tyłu głowy?

Ból taki może świadczyć o hipertonii czyli  tak zwanej chorobie nadciśnieniowej. Nieleczenie go może powodować zaburzenia prawidłowej pracy na przykład: mięśnia sercowego czy udar niedokrwienny mózgu. Bóle głowy te są zazwyczaj pulsujące i napięciowe. Najlepiej będzie więc w takim wypadku zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, jeśli bóle się pojawią a ciśnienie będzie dużo wyższe to koniecznie musimy zgłosić się do lekarza. Jeżeli takie bóle towarzyszą grypie czy migrenie wtedy wystarczy zażyć tabletkę przeciwbólową.

Zapalenie błony naczyniowej oka – przewlekła dolegliwość oczu

0
Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka to nieprzyjemna przypadłość narządu wzroku, która może powodować chociażby do trwałej utraty widzenia. Jeśli tylko zauważysz ucisk oka czy oczu, lub przekrwienie, czy schorzenia ostrości widzenia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty – jednak nastaw się, iż może niezbędna będzie również konsultacja laryngologa, stomatologa, reumatologa, a chociażby ginekologa.

Sygnały zapalenia błony naczyniowej oka

1. mocne zaczerwienienie gałki ocznej
2. silny ucisk oka oraz okolic
3. światłowstręt
4. łzawienie
5. zaburzona ostrość widzenia
6. męty

Etiologie zapalenia błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka (Uveitis, ZBNO) to schorzenie o niejasnym pochodzeniu. Dzieli się je na stany zapalne o podłożu infekcyjnym i nieinfekcyjnym, czyli autoimmunologiczne zapalenia błony naczyniowej. Te ostatnie stanowią 70-90% wszelkich zapaleń błony naczyniowej w krajach rozwiniętych.
Elementami, jakie potrafią wywołać dolegliwość, potrafią również być uogólnione schorzenia:
1. reumatoidalne zapalenie stawów
2. cukrzyca
3. sarkoidoza
4. dolegliwości bakteryjne, jak np. gruźlica, kiła
5. zainfekowanie uczące się w pobliżu oczu, np. zapalenie zatok, dolegliwości zębów
6. dolegliwości odzwierzęce, pasożytnicze – np. toksoplazmoza, toksokaroza, kryptokokoza
7. przypadłość Crohna
8. wrzodziejące zapalenie okrężnicy
9. łuszczyca
10.półpasiec
11.borelioza
12.urazy
13.uszkodzenia syntetyczne
14.młodzieńcze zapalenie stawów

Dolegliwości oczu jak zapalenie błony naczyniowej oka
Elementy zwiększające ryzyko zachorowania na zapalenie błony naczyniowej:
1. zagraniczne podróże – ze powodu na związek z obcą mikroflorą
2. jedzenie surowego mięsa (toksoplazmoza)
3. kontakt ze zwierzętami
4. narkotyki – wykorzystywane dożylnie zwiększają ryzyko zakażeniem wirusem HIV, a tenże z kolei może doprowadzić do grzybiczego zapalenia błony naczyniowej oka połączonego z upośledzeniem odporności
5. nieodpowiedzialne życie seksualne – kiła czy HIV potrafią być etiologią dolegliwości

Zapalenie błony naczyniowej oka – leczenie

Leczenie ZBNO jest ogromnym wyzwaniem ze powodu na duży proces diagnostyczny oraz terapeutyczny. Obecnie dostępne formy leczenia pozwalają natomiast u większości mających na ograniczenie dolegliwości, a chociażby cofnięcie jej efektów pod warunkiem dobrze wcześnie podjętego leczenia oraz regularnego monitorowania stanu chorego. Kuracja w zapaleniu błony naczyniowej uzależniona jest z poziomu zaawansowania dolegliwości, jej procesie, rodzaju, a również z tego, lub wtóruje ona innej, podstawowej dolegliwości. Może się zdarzyć tak, iż będzie ona wykonywana przez kilkorgu innych specjalistów równocześnie – np. przez okulistę oraz nefrologa, przy czym, gdy etiologią zapalenia jest inna przypadłość, leczenie okulistyczne będzie tylko zachowawcze. W zapaleniu błony naczyniowej oka powszechnie daje się maści oraz krople do oczu z kortyzonem czy także z środkiem przeciwzapalnym. W zakażeniu bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię, a wirusowym – środki przeciwwirusowe. Gdy do zapalenia błony naczyniowej doprowadza zaćma, leczeniem iż być tylko operacja. Jednym z powikłań, jakie potrafią się pojawić w następstwie zapalenia błony naczyniowej oka są zrosty pomiędzy tęczówką a soczewką, prowadzące do utraty wzroku. Żeby do nich nie dopuścić zajmuje się krople rozszerzające źrenice, a w trudniejszych zapaleniach tęczówki zastrzyki z kortyzonu pod spojówkę czy pastylki z kortyzonem. Tylko duże liczby tego zabiegu potrafią powstrzymać postępującą utratę wzroku.

Jak ubrać noworodka na zimowy spacer

0
jak ubrać noworodka

Bez wątpienia dla całej rodziny, naprawdę bardzo ważnym wydarzeniem jest pierwszy spacer z ich nowo narodzonym dzieckiem. Zimowe spacery z niemowlakiem, potrafią stawać się dla rodziców prawdziwym dylematem… iść lub może lepiej zostać w domu, jak ubrać małego oraz ile czasu spędzić na zewnątrz? Gdy na dworze prószy śnieg oraz termometr za żadne skarby nie chce przesunąć się na +20°C a uparcie tkwi poniżej zera, to akurat nie znaczy, iż nie możecie być czasu na dworze, wręcz odwrotnie, bycie na świeżym powietrzu dobrze oddziałuje na wasze dziecko, wzmacnia jego system immunologiczny oraz hartuje organizm malca. Zabawa poza domem dobrze stymuluje rozwój psychiczny, oddziałuje korzystnie na działanie systemów: krążenia, oddechowego i wzmaga apetyt.

Jeśli chcesz wyjść z dzieckiem na spacer, to wpierw zdecydowanie rozpocznij od werandowania

Zanim wyjdziesz ze naszą pociechą na pierwszy w jej byciu spacer, „poweranduj” malca przez pewien okres. Ubierz dziecko jak na spacerek, oraz umieść (w wózeczku) przy otwartym oknie czy drzwiach balkonowych. Niech jest to blisko 5-10 minut. Tenże okres systematycznie zwiększaj. Pod koniec 3-go tygodnia życia dziecka, możesz z nim pójść na pierwszy spacer dziecka. Winien on być od 10- 15 minut. Pamiętaj natomiast, aby nie wychodzić, jeśli gorączka sięga poniżej 0 stopni, i na dworze wieje czy bardzo pada. Systematycznie wydłużaj okres spacerku, o kilkanaście minut (ostatecznie chociażby do dwóch godzin), natomiast oraz następnie unikaj wielkich mrozów (gdy jest dużo aniżeli -5 stopni, zostań w domu).

jak ubrać noworodka na zimowy spacer

Zasady ubierania niemowlaka zimą

Ubierając dziecko na zimowy spacer, załóż mu jedną warstwę ubrania więcej aniżeli sobie. Ubierz go w śpioszki, kaftanik (czy ciepły pajacyk), i na to kombinezon. Nałóż dziecku czapeczkę, najlepiej taką, która dobrze zakrywa uszka, ubierz również rękawiczki. Gdy jest tak zimno, możesz włożyć 2 czapeczki: cieńszą oraz grubszą. Dodatkowo połóż maluszka Ubierz dziecko na cebulkę, dzięki temu będziesz mogła zdjąć w razie konieczności jedną z warstw. Możesz zabrać ze sobą na spacer z niemowlakiem np. dodatkowy kocyk oraz kontrolować, lub dziecku nie jest za zimno. Nie sugeruj się zimnymi rączkami oraz stopami dziecka – te powszechnie są zimne, chociażby jeśli niemowlakowi jest gorąco. Lepiej sprawdzaj kark niemowlaka – winien być ciepły. Spocony znaczy, iż dziecku jest zbyt gorąco, chłodny – iż za zimno. Gdy jest mokry, wróć do domu – absolutnie nie rozbieraj ani nie odkrywaj maluszka na dworze. Skutek że być wtedy odwrotny. W razie, jeśli stwierdzisz, iż maluszkowi jest za zimno, zawsze bądź ze sobą „na cały wypadek” zapasowy kocyk. w śpiworku (specjalne do wózka dostaniesz w wszystkim sklepie z akcesoriami dla dzieci) czy przykryj go kocykiem. Ubranka niemowlaka nie powinny krępować ruchów, muszą być przewiewne, wygodne oraz proste do zdejmowania. Najlepiej, żeby były zbudowane z naturalnych materiałów. Ubrania dla niemowlaka nie winnym być sztywne, a ściągacze nie potrafią uciskać ciała. Pierwszą warstwę ubranek niemowlaka powinny być body czy koszulka z dużym rękawem oraz rajstopki. Kolejną – spodenki dresowe, polarowa bluza czy sweterek, czy jednoczęściowy pajacyk.

ZOBACZ TEŻ