wtorek, Lipiec 17, 2018

Niekorzystne wyniki badania cytologicznego – co wtedy

0
cytologia

Badania cytologiczne to badania ginekologiczne, które mają na celu sprawdzenie stanu zdrowia narządów rodnych i płciowych. Badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne. Jednak wciąż mała grupa kobieta się na nie decyduje.

Niekorzystne wyniki badania cytologicznego

Często nasze obawy są znacznie większe niż samo schorzenie. Dlatego tak ważne są regularne wizyty i kontrole u lekarza. Kiepskie wyniki nie muszą od razu oznaczać choroby w zaawansowanym stadium. Możliwe, że to dopiero początek choroby. Każde wcześniejsze wykrycie zagrożenia, skutkuje możliwością podjęcia się leczenia natychmiastowo. Czasami oznacza, że próbki podane do badania należy pobrać ponownie aby jeszcze raz dokonać prawidłowej analizy. Mogą one również wskazywać na obecność komórek przednowotworowych ale i w tym wypadku trzeba zachować spokój. Niewielkie zmiany mogą samoistnie ustąpić i nie będą zagrażać twojemu życiu czy zdrowiu.

Regularne wykonywanie cytologii pozwoli szybko zdiagnozować raka szyjki macicy, który we wczesnym stadium może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Badania cytologiczne wykryją wszystkie zmiany nowotworowe, dzięki czemu od razu będziesz mogła rozpocząć terapię.

Mój wynik badania cytologicznego – kiepska „trójka”

Wynik badania zakwalifikował się do grupy 3? Wymazy cytologiczne klasyfikuje się według pięciostopniowej skali Papanicolaou oraz TBS (opisowy system Bethesda). Jeżeli znalazłeś się w grupie 3, 4 oraz 5 wtedy wyniki badan cytologicznych uznawane są za nieprawidłowe.

Cytologiczna „trójka” informuje o obecności komórek przednowotworowych. Cytologia „3a” wskazuje na stan zapalny, natomiast „3b” na etap przednowotworowy. Cytologiczna „czwórka” – to grupa nowotworów przedinwazyjnych a cytologiczna „piątka” – to inwazyjny rak szyjki macicy.

niekorzystne wynki badania cytologicznego - co oznacza

Przynależność do 3 grupy to sygnał ze strony organizmu sugerujący pojawienie się komórek dysplastycznych na szyjce macicy. Cytologiczna „trójka” wskazywać może także na stany zapalne śluzówki szyjki macicy, wywołane m.in. przez bakterie, wirusy lub pierwotniaki. W takich przypadkach lekarz może zlecić Ci wykonanie dodatkowych badań. Jednym z nich jest kolposkopia – dzięki temu badaniu ginekolog dokładnie przyjrzy się powierzchni szyjki macicy, zbada jej górną i dolną część; dodatkowo także oceni czy zmiany chorobowe dotknęły pochwy oraz sromu.

W zależności od przypadku ginekolog może pobrać wtedy próbki tkanek, które poddane zostaną dalszej, szczegółowej analizie. Jeżeli przyczyną złych wyników cytologii był toczący się stan zapalny, możesz być spokojna. Po zastosowaniu antybiotykoterapii wszystko wróci do normy, łącznie z kolejnymi wynikami badań cytologicznych.

Mniej na uwadze to, że zlekceważony nawet niegroźny stan zapalny może doprowadzić nawet do rozwoju nowotworu.

Cytologię wykonuj co najmniej raz, dwa razy w roku. Zachęć do badania również inne kobiety, zabierz ze sobą swoją mamę, siostrę, przyjaciółkę, koleżankę z pracy.

Peeling kawowy – na jakie partie ciała działa?

0
peeling kawowy

Gorący kubek kawy potrafi czynić cuda. Kiedy nie masz nawet ochoty wyjść z łóżka w mgnieniu oka postawi twój umysł na nogi. Jednak kawa może również obudzić twoje ciało, w tym celu doskonale sprawdzi się peeling kawowy.

Peeling – co to takiego i jakie korzyści z niego płyną? Samo hasło peeling jest powszechnie znane i oznacza oczywiście pozbywanie się martwego naskórka z powierzchni naszego ciała, dzięki czemu skóra staje się odżywiona, wygładzona i zyskuje zdrowy koloryt. Proces naturalnej regeneracji naszego ciała sprawia, że co 28 dni, stare komórki obumierają i na ich miejsce pojawiają się nowe. Dzięki złuszczaniu skóry (peelingowi) usuwamy ten martwy naskórek, odsłaniając zdrową, wygładzoną skórę. Sam zabieg peelingu wpływa również korzystanie na krążenie krwi, a odżywiona skóra oczywiście lepiej przyjmuję pozostałe kosmetyki i ich efekty są bardziej widoczne.

peeling z kawy zadba o jędność skóry

Jesteś ciekawa, na jakie partie ciała najlepiej zadziała? Przekonajmy się!

Peeling kawowy to naturalny kosmetyk, który jesteśmy w stanie wykonać sami w domu nie wydając masy pieniędzy, a zarazem otrzymać dobrą jakościowo substancję wolną od konserwantów i sztucznych barwników. Produkty ujędrniające i wyszczuplające często mają w składzie kofeinę, która pomaga w redukcji objętości komórek tłuszczowych, a także zwalcza pomarańczową skórkę. Dzięki temu peeling kawowy idealnie sprawdzi się na partie ciała, które mają skłonności do cellulitu. Dlatego też będzie świetnym przyjacielem dla brzucha, ud i pośladków. Nie tylko ujędrni te części ciała, ale, co więcej, redukuje tłuszcz, cellulit i oczywiście złuszczy martwy naskórek, dzięki czemu skóra będzie bardziej gładka i przyjemna w dotyku. Peeling kawowy poprawia krążenie krwi, dzięki czemu może być stosowany profilaktycznie przeciwko żylakom. Kawa zawiera mnóstwo antyoksydantów, które pomagają zwalczać przedwczesne starzenie się skóry, takie jak zmarszczki, przebarwienia czy drobne linie. Te przeciwutleniacze ożywiają matową, zmęczoną, pozbawioną blasku skórę poprzez wprowadzanie niezbędnych substancji odżywczych. Jeśli chcemy by nasza cera wyglądała młodo i świeżo nie zapominajmy o używaniu peelingu także do twarzy. Wolne rodniki mieszczące się w kofeinie pomagają neutralizować reakcje spowodowane utlenianiem, takie jak trądzik bądź wypryski. Niestety nie każdy typ skóry może pozwolić sobie na stosowanie tego kosmetyku. Najlepiej będzie się sprawdzał dla osób z cerą tłustą i mieszaną, natomiast właścicielki skóry suchej lub wrażliwej powinny zachować ostrożność przy jego używaniu.

Kiedy najlepiej go wykonać?

Jak widać peeling kawowy ma doskonałe właściwości, mimo wszystko musisz pamiętać, że ze względu na działanie pobudzające kawy nie należy go wykonywać wieczorem, niedługo przed snem. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonywanie go rano jako doskonały sposób na pobudzenie, unoszący się w powietrzu zapach kawy odpręży cię i zrelaksuje przed rozpoczęciem nowego dnia. Miej również na uwadze, że kofeina może dostać się do organizmu również przez skórę, więc jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub kawa ma na ciebie niekorzystny wpływ spróbuj używać mniejszej ilości peelingu.

Dokuczliwe, nawracające bóle głowy – niebezpieczne dla zdrowia?

0
ból głowy

Bóle głowy jest najczęściej występującym rodzajem bólu wśród społeczeństwa. Potrafi on zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a dodatkowo utrudnia nam wykonywanie prostych, codziennych czynności. Bóle głowy dzielimy na dwie grupy:

* bóle głowy pierwotne – których przyczyna jest nieznana, pojawiają się i znikają

* bóle głowy wtórne – są objawem choroby lub powikłaniem po przebytym urazie głowy

Bóle głowy i jego źródło

Wart jest wiedzieć, że nawracające bóle głowy najczęściej spowodowane są zaburzeniami ze strony układu krwionośnego. Pod wpływem stresu w naszym organizmie wzrasta poziom tak zwanego  kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego wynikiem jest na przykład nagły skok ciśnienia i przyspieszenie bicia serca. Reakcją naszego organizmu na zwiększoną ilość tego hormonu jest  przede wszystkim poszerzanie tętnic, żył i naczyń włosowatych. Stąd właśnie biorą się bóle głowy.

Może być on także związany z innymi dolegliwościami takimi jak na przykład: stanem zapalnym zębów, zatruciem organizmu toksynami, schorzeniami kręgosłupa. Są to oczywiście niegroźne schorzenia, i leczymy je objawowo. Niestety pojawiają się tez takie, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Do takich chorób należy: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

bóle głowy mogą mieć różną przyczynę

Kiedy należy udać się do lekarza

Bóle głowy dość często świadczą o poważnej chorobie. Sygnałem do konsultacji z lekarzem powinna być dla nas sytuacja gdzie nie pomagają nam żadne tabletki przeciwbólowe.

Do grupy chorób neurologicznych najczęściej zaliczamy:

* nerwobóle nerwu trójdzielnego czyli tak zwana rwa twarzowa –charakteryzuje się nagłym i ostrym bólem, są one krótkotrwałe jednak nawracające.

*neuralgia „Arnolda” – są to nerwobóle potyliczne, bóle promieniują zazwyczaj od tyłu głowy i górnej części karku, przechodzą przez okolicę ciemieniową aż do czoła.

*migrena –charakteryzująca się ona nagłymi, napadowymi, jednostronnymi bólami głowy. Dodatkowymi dolegliwościami są: zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia i problemy ze słuchem.

*zapalenie zatok – jest to przede wszystkim infekcja wywołana przez wirusy Jej typowym objawem jest dokuczliwy ból głowy, który występuję najczęściej przy pochylaniu się. Dodatkowo pojawiają się też nudności, bóle zębów, obrzęk policzka, ropna wydzielina z nosa.

*guzy mózgu – oprócz porannych mdłości i bólu głowy, pojawiają się także napady epileptyczne, porażenia części ciała i zaburzenia widzenia.

Co wywołuje bóle z tyłu głowy?

Ból taki może świadczyć o hipertonii czyli  tak zwanej chorobie nadciśnieniowej. Nieleczenie go może powodować zaburzenia prawidłowej pracy na przykład: mięśnia sercowego czy udar niedokrwienny mózgu. Bóle głowy te są zazwyczaj pulsujące i napięciowe. Najlepiej będzie więc w takim wypadku zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, jeśli bóle się pojawią a ciśnienie będzie dużo wyższe to koniecznie musimy zgłosić się do lekarza. Jeżeli takie bóle towarzyszą grypie czy migrenie wtedy wystarczy zażyć tabletkę przeciwbólową.

Zapalenie błony naczyniowej oka – przewlekła dolegliwość oczu

0
Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka to nieprzyjemna przypadłość narządu wzroku, która może powodować chociażby do trwałej utraty widzenia. Jeśli tylko zauważysz ucisk oka czy oczu, lub przekrwienie, czy schorzenia ostrości widzenia, nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty – jednak nastaw się, iż może niezbędna będzie również konsultacja laryngologa, stomatologa, reumatologa, a chociażby ginekologa.

Sygnały zapalenia błony naczyniowej oka

1. mocne zaczerwienienie gałki ocznej
2. silny ucisk oka oraz okolic
3. światłowstręt
4. łzawienie
5. zaburzona ostrość widzenia
6. męty

Etiologie zapalenia błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka (Uveitis, ZBNO) to schorzenie o niejasnym pochodzeniu. Dzieli się je na stany zapalne o podłożu infekcyjnym i nieinfekcyjnym, czyli autoimmunologiczne zapalenia błony naczyniowej. Te ostatnie stanowią 70-90% wszelkich zapaleń błony naczyniowej w krajach rozwiniętych.
Elementami, jakie potrafią wywołać dolegliwość, potrafią również być uogólnione schorzenia:
1. reumatoidalne zapalenie stawów
2. cukrzyca
3. sarkoidoza
4. dolegliwości bakteryjne, jak np. gruźlica, kiła
5. zainfekowanie uczące się w pobliżu oczu, np. zapalenie zatok, dolegliwości zębów
6. dolegliwości odzwierzęce, pasożytnicze – np. toksoplazmoza, toksokaroza, kryptokokoza
7. przypadłość Crohna
8. wrzodziejące zapalenie okrężnicy
9. łuszczyca
10.półpasiec
11.borelioza
12.urazy
13.uszkodzenia syntetyczne
14.młodzieńcze zapalenie stawów

Dolegliwości oczu jak zapalenie błony naczyniowej oka
Elementy zwiększające ryzyko zachorowania na zapalenie błony naczyniowej:
1. zagraniczne podróże – ze powodu na związek z obcą mikroflorą
2. jedzenie surowego mięsa (toksoplazmoza)
3. kontakt ze zwierzętami
4. narkotyki – wykorzystywane dożylnie zwiększają ryzyko zakażeniem wirusem HIV, a tenże z kolei może doprowadzić do grzybiczego zapalenia błony naczyniowej oka połączonego z upośledzeniem odporności
5. nieodpowiedzialne życie seksualne – kiła czy HIV potrafią być etiologią dolegliwości

Zapalenie błony naczyniowej oka – leczenie

Leczenie ZBNO jest ogromnym wyzwaniem ze powodu na duży proces diagnostyczny oraz terapeutyczny. Obecnie dostępne formy leczenia pozwalają natomiast u większości mających na ograniczenie dolegliwości, a chociażby cofnięcie jej efektów pod warunkiem dobrze wcześnie podjętego leczenia oraz regularnego monitorowania stanu chorego. Kuracja w zapaleniu błony naczyniowej uzależniona jest z poziomu zaawansowania dolegliwości, jej procesie, rodzaju, a również z tego, lub wtóruje ona innej, podstawowej dolegliwości. Może się zdarzyć tak, iż będzie ona wykonywana przez kilkorgu innych specjalistów równocześnie – np. przez okulistę oraz nefrologa, przy czym, gdy etiologią zapalenia jest inna przypadłość, leczenie okulistyczne będzie tylko zachowawcze. W zapaleniu błony naczyniowej oka powszechnie daje się maści oraz krople do oczu z kortyzonem czy także z środkiem przeciwzapalnym. W zakażeniu bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię, a wirusowym – środki przeciwwirusowe. Gdy do zapalenia błony naczyniowej doprowadza zaćma, leczeniem iż być tylko operacja. Jednym z powikłań, jakie potrafią się pojawić w następstwie zapalenia błony naczyniowej oka są zrosty pomiędzy tęczówką a soczewką, prowadzące do utraty wzroku. Żeby do nich nie dopuścić zajmuje się krople rozszerzające źrenice, a w trudniejszych zapaleniach tęczówki zastrzyki z kortyzonu pod spojówkę czy pastylki z kortyzonem. Tylko duże liczby tego zabiegu potrafią powstrzymać postępującą utratę wzroku.

Jak ubrać noworodka na zimowy spacer

0
jak ubrać noworodka

Bez wątpienia dla całej rodziny, naprawdę bardzo ważnym wydarzeniem jest pierwszy spacer z ich nowo narodzonym dzieckiem. Zimowe spacery z niemowlakiem, potrafią stawać się dla rodziców prawdziwym dylematem… iść lub może lepiej zostać w domu, jak ubrać małego oraz ile czasu spędzić na zewnątrz? Gdy na dworze prószy śnieg oraz termometr za żadne skarby nie chce przesunąć się na +20°C a uparcie tkwi poniżej zera, to akurat nie znaczy, iż nie możecie być czasu na dworze, wręcz odwrotnie, bycie na świeżym powietrzu dobrze oddziałuje na wasze dziecko, wzmacnia jego system immunologiczny oraz hartuje organizm malca. Zabawa poza domem dobrze stymuluje rozwój psychiczny, oddziałuje korzystnie na działanie systemów: krążenia, oddechowego i wzmaga apetyt.

Jeśli chcesz wyjść z dzieckiem na spacer, to wpierw zdecydowanie rozpocznij od werandowania

Zanim wyjdziesz ze naszą pociechą na pierwszy w jej byciu spacer, „poweranduj” malca przez pewien okres. Ubierz dziecko jak na spacerek, oraz umieść (w wózeczku) przy otwartym oknie czy drzwiach balkonowych. Niech jest to blisko 5-10 minut. Tenże okres systematycznie zwiększaj. Pod koniec 3-go tygodnia życia dziecka, możesz z nim pójść na pierwszy spacer dziecka. Winien on być od 10- 15 minut. Pamiętaj natomiast, aby nie wychodzić, jeśli gorączka sięga poniżej 0 stopni, i na dworze wieje czy bardzo pada. Systematycznie wydłużaj okres spacerku, o kilkanaście minut (ostatecznie chociażby do dwóch godzin), natomiast oraz następnie unikaj wielkich mrozów (gdy jest dużo aniżeli -5 stopni, zostań w domu).

jak ubrać noworodka na zimowy spacer

Zasady ubierania niemowlaka zimą

Ubierając dziecko na zimowy spacer, załóż mu jedną warstwę ubrania więcej aniżeli sobie. Ubierz go w śpioszki, kaftanik (czy ciepły pajacyk), i na to kombinezon. Nałóż dziecku czapeczkę, najlepiej taką, która dobrze zakrywa uszka, ubierz również rękawiczki. Gdy jest tak zimno, możesz włożyć 2 czapeczki: cieńszą oraz grubszą. Dodatkowo połóż maluszka Ubierz dziecko na cebulkę, dzięki temu będziesz mogła zdjąć w razie konieczności jedną z warstw. Możesz zabrać ze sobą na spacer z niemowlakiem np. dodatkowy kocyk oraz kontrolować, lub dziecku nie jest za zimno. Nie sugeruj się zimnymi rączkami oraz stopami dziecka – te powszechnie są zimne, chociażby jeśli niemowlakowi jest gorąco. Lepiej sprawdzaj kark niemowlaka – winien być ciepły. Spocony znaczy, iż dziecku jest zbyt gorąco, chłodny – iż za zimno. Gdy jest mokry, wróć do domu – absolutnie nie rozbieraj ani nie odkrywaj maluszka na dworze. Skutek że być wtedy odwrotny. W razie, jeśli stwierdzisz, iż maluszkowi jest za zimno, zawsze bądź ze sobą „na cały wypadek” zapasowy kocyk. w śpiworku (specjalne do wózka dostaniesz w wszystkim sklepie z akcesoriami dla dzieci) czy przykryj go kocykiem. Ubranka niemowlaka nie powinny krępować ruchów, muszą być przewiewne, wygodne oraz proste do zdejmowania. Najlepiej, żeby były zbudowane z naturalnych materiałów. Ubrania dla niemowlaka nie winnym być sztywne, a ściągacze nie potrafią uciskać ciała. Pierwszą warstwę ubranek niemowlaka powinny być body czy koszulka z dużym rękawem oraz rajstopki. Kolejną – spodenki dresowe, polarowa bluza czy sweterek, czy jednoczęściowy pajacyk.

Witaminy na paznokcie

0
witaminy na paznokcie

Brak istotnych elementów mineralnych oraz witaminowych w jedzeniu powoduje niekorzystne zmiany w stanie paznokci. Paznokcie stoją się matowe, łamliwe, rozwarstwiają się oraz są podatne na rozmaite dolegliwości. Dodatkowo pojawiają się prążki oraz białe plamki na płytce paznokcia. Sposób, by paznokcie były dobre, jest więc jeden – dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość właściwych witamin, lub toż za sprawą zmian w diecie, lub suplementów witaminowych.

Witaminy na paznokcie – nacisk witamin

By być zdrowe paznokcie, należy często wykorzystywać terapię witaminową na paznokcie co najmniej przez 3 miesiące. Wyniki na paznokciach będą to długofalowe. Do ważnych witamin oraz elementów mineralnych, wzmacniających oraz odżywiających paznokcie, kwalifikuje się: wapń, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę A, biotynę, kwas foliowy i krzem, cynk oraz magnez, a również nienasycone kwasy tłuszczowe.
•Wapń – niedostateczna jego ilość znaczy kruche paznokcie oraz chęć do łamania się, zadzierania, rozwarstwiania. Wprowadzenie do kuracji dodatkowych artykułów zawierających wapń nie jest skomplikowane. Wielkie pokłady znajdują się w artykułach mlecznych, ze ważnym uwzględnieniem mleka oraz serów żółtych. Rekomendowane jest liczniejsze sięganie po maślankę, która dodatkowo ma wielkie liczby naturalnych żywych bakterii.
•Żelazo – jest potrzebne dla mocnych paznokci. Utwardza strukturę paznokcia, przeciwdziałając nadmiernemu łamaniu się oraz rozwarstwianiu. Żelazo jest w mięsie czerwonym (zwłaszcza w wołowinie) i w zielonych warzywach: szpinak, szparagi, brokuły oraz zielony groszek.
•Witaminy z grupy B to panaceum na całe paznokcie. W szczególności należy wymienić tu: witaminy B1, B2 oraz B6. By zaspokoić deficyt tychże witamin na paznokcie, spożywaj ciemnozielone warzywa, np. cukinię, ogórki zielone, fasolę szparagową.

jakie na paznokcie witaminy stosować

Deficyt witamin a paznokcie

Deficyt witamin na paznokcie oraz elementów mineralnych powoduje niezwykle duże zmęczenie płytki paznokciowej, zmniejszając jej wytrzymałość na zniszczenia mechaniczne. Najważniejsza ozdoba naszych dłoni z czasem stoi się raczej defektem, który za wszelką cenę staramy się ukryć. Zniszczone oraz słabe paznokcie są również swego typu wyznacznikiem zdrowia naszego organizmu. Jest bowiem szereg sygnałów, na bazie których możemy podejrzewać u siebie niedobory pewnych witamin, i w ekstremalnych wypadkach także stany chorobowe. Dobrze zatem, żeby szczególnie długotrwałe lub pojawiające się szybko problemy z paznokciami skonsultować z dermatologiem. Jeśli specjalista wykluczy stan chorobowy, zaleci zapewne prawidłową suplementację kuracji. Gdy jednak uznamy, iż taka pomoc nie jest nam niezbędna, a potrzeba regeneracji paznokci wynika ze znanych nam etiologii, np. zdjęcia paznokci akrylowych czy żelowych lub również przebytej kuracji antybiotykowej – także winni wspomagać terapię pielęgnacyjną dostarczeniem właściwej dawki witamin.
Suplementy kuracji stworzone z wiedzą o dobrych oraz mocnych paznokciach mają w naszym składzie następujące witaminy oraz minerały:
1. witaminy – A, B1, B2, B6, B12, C, E, PP, H,
2. kwas pantotenowy oraz foliowy,
3. cynk,
4. jod,
5. żelazo,
6. ziele skrzypu polnego,
7. L-cysteina,
8. β-karoten.

Wycieczka na Seszele – poznaj malowniczą wyspę

0
Seszele

Wycieczka na Seszele pozwoli poznać rajski archipelag wysp położonych na Oceanie Indyjskim. Jeśli chce się wypocząć, a przy tym zachwycić się tutejszą przyrodą, której próżno szukać w innych rejonach świata, koniecznie trzeba wybrać się na Seszele z logostour.pl.

Poznaj uroki wyspy Mahe

Swoją podróż po Seszelach rozpoczniesz od wyspy Mahe. Tutejszy kompleks hotelowy oferuje wiele atrakcji. Można skorzystać z basenów, wybrać się do restauracji czy barów. Dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas jest siłownia i fitness. Można również odprężyć się w centrum SPA. Dla lubiących aktywny wypoczynek na zewnątrz możliwości jest wiele. Można grać w siatkówkę plażową, wybrać się na połów ryb, a także nurkowanie czy też kajaki w krystalicznie czystej wodzie. Całość dopełnia tropikalna roślinność. Po prostu raj na ziemi. W stolicy wyspy mieście Viktoria będzie można wybrać się do restauracji i na lokalny bazar. Dużą atrakcją jest tu ogród botaniczny Mont Fleuri, gdzie można zobaczyć liczne palmy, a także wielkie żółwie z wyspy Aldabra. Kolejnym punktem jest Park Narodowy Morne Seszeli, gdzie rozciąga się wspaniały widok na Ocean Indyjski w punkcie widokowym.

Wybierz się w rejs katamaranem po seszelskich wyspach

Warto wybrać się również w rejs katamaranem na wyspę Praslin. Można zobaczyć tu lodoicję seszelską, słynny gatunek palmy, która znana jest ze swoich erotycznych kształtów. To również okazja, aby zobaczyć jedyną w swoim rodzaju czarną papugę. Warto wybrać się również na plażę Anse Lazio. Dalszy rejs na wyspę La Digue pozwoli zobaczyć palmy kokosowe, groty, czy też granitowe skały. Tu również można odpocząć na pięknej plaży, a także zjeść obiad w lokalnej restauracji. Gratką będzie wizyta na plantacjach orzechów kokosowych i wanilii. Powrót katamaranem na wyspę Praslin, a następnie na Mahe dopełni udaną wycieczkę.

Seszele to raj dla nurków, gdzie można podziwiać piękne rafy. Jednak każdy może się zachwycić tym rejonem świata. Niezależnie od tego czy lubi się wypoczynek na plaży czy bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jak leczyć opryszczkę

0
opryszczka

Opryszczka jest powszechnie występującą dolegliwością, na szczęście przeważnie niegroźną jednak dosyć uciążliwą. Pęcherzyki, które szybko pojawią się na ustach nie tylko brzydko wyglądają, jednak te potrafią skutkować świerzbienie, palenie czy chociażby ucisk. Niemniej dolegliwości tejże nie można ignorować, ponieważ o ile sama nie jest niebezpieczeństwem, to powikłania po niej już potrafią się bardzo dać we znaki. Więc gdy pojawią się pierwsze sygnały od razu należy zacząć leczenie, które po pierwsze zahamuje rozwój dolegliwości, a po drugie zapobiegnie jej nawrotom.

Czym jest opryszczka

Opryszczką określa się choroby spowodowane przez wirusa opryszczki pospolitej, zwanego również HSV. Dolegliwość jest w dwóch odmianach, to oznacza genitalnej oraz wargowej. Jak można się domyślić, zależy toż z miejsca ciała, na jakim wirus zaatakował chorą osobę. Jak wykazują statystyki, wirusem opryszczki może być zarażone chociażby 90 procent społeczeństwa, natomiast tylko nieliczna jego część zmaga się z chorobami dolegliwości. Tak właściwie nie wiadomo do tej chwili, z jakiego powodu wirus się uaktywnia, a chociażby gdy ktoś nigdy opryszczki nie miał, to nie nie znaczy, iż w dowolnym czasie wykwity na jego wargach się nie pojawią. Po zarażeniu wirus niejednokrotnie jest w postaci utajonej w końcówkach nerwów, pomiędzy innymi w zwojach czuciowych w kręgosłupie. Jak się okazuje, wirus opryszczki jest blisko spokrewniony z nowymi znanymi wirusami wywołującymi nieprzyjemne dolegliwości, to oznacza ospą wietrzną oraz półpaścem.

wirus opryszczki - jak sobie poradzić

Leczenie oraz zapobieganie opryszczki

Mnóstwo osób posiadających kłopoty z opryszczką nie decyduje się na konsultację lekarską, obniżając się do domowych metod czy leków dostępnych bez recepty w aptekach. Przy nawracających napadach dolegliwości warto natomiast umówić się na konsultację, ponieważ specjalista może zaproponować leczenie na dłużej eliminujące nawroty choroby. Należy natomiast myśleć o tym, iż zupełnie wirusa nie uda się pozbyć, oraz w dowolnej chwili może się on z powrotem uaktywnić. Przede wszystkim przy pojawieniu się pierwszych symptomów liczy się okres reakcji, im szybciej zacznie się leczenie, tym dolegliwość będzie trwała krócej i jej czas będzie łagodniejszy. Niezwykle dobrze sprawdzają się przy tym rozmaite maści, mające w naszym składzie walacyklowir, acyklowir czy pencyklowir. Zalecane są również środki na podstawie cynku, mające wartości łagodzące, wysuszające oraz podnoszące wytrzymałość. Z własnych leków pomaga smarowanie spirytusem, olejkiem z drzewa herbacianego, sokiem z cebuli czy czosnku, wyciągiem z rumianku oraz melisy lub zwykłą pastą do zębów.

Powikłania po opryszczce

Sama opryszczka nie trwa długo, przy podjęciu leczenia z reguły od czterech do dziesięciu dni. Gdy do tego nie jest jakoś specjalnie uciążliwa, to właśnie naprawdę tydzień piekącej wargi nie wydaje się czymś, czym należy żeby było się specjalnie przejmować. Natomiast czasem potrafią się zdarzyć powikłania, które już dla zdrowia obojętne nie są oraz potrafią wywołać poważniejsze zaburzenia. Przede wszystkim należy uważać, aby wirus nie przedostał się do oka, ponieważ może się tam rozwinąć w zapalenie rogówki. A to z kolei może się przekształcić w owrzodzenie oraz chociażby utratę wzroku. W sporadycznych wypadkach wędrujący wirus może zabłądzić w zakresie głowy, a tam spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu, dolegliwości te są szkodliwe oraz ciężkie do wyleczenia.

SPOSOBY NA ZAKWASY – JAK POZBYĆ SIĘ ZAKWASÓW PO ĆWICZENIACH

0
zakwasy

Zakwasy są zmorą przede wszystkim sportowców, zwykle tych początkujących o statusie amatora. Dzieję się tak przede wszystkim, jeśli po postoju treningowych przystępujemy do danych ćwiczeń, na przykład podczas treningu piłkarskiego. Zakwasy mają to do siebie, że nie czujemy ich w dniu tego odbywanego treningu, ale dopiero na następny dzień, a szczególnie po dwóch dniach nasze ręce czy nogi są bardzo obolałe. Ważne jest zatem, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się zakwasów po tych ćwiczeniach. Wówczas w trakcie powrotu do treningu nie będziemy myśleć o tym, w jakim stanie będą nasze nogi następnego dnia, tylko skupimy się na wykonywanych tego dnia treningach i ćwiczeniach.

Woda, sok i…prysznic

Zatem w jaki sposób na stałe pozbyć się zakwasów?  Przede wszystkim po wykonanym treningu powinniśmy się od razu udać pod prysznic. Nie chodzi w tym momencie tylko i wyłącznie o kwestię bardzo ważnej oczywiście higieny osobistej, ale także o efekt rozluźnienia naszych mięśni pod wpływem ciepłej wody. Najlepiej, gdyby ten prysznic był wzięty od razu na miejscu treningu, a nie dopiero w domu, kiedy mięśnie będą już bardzo napięte i nie osiągniemy oczekiwanego efektu pod wpływem wody. Warto pamiętać, że duża ilość wypitej przez nas wody pozwoli oczyścić nasz organizm z toksyn, a także odpowiednio nawodni i zapobiegnie odwodnieniu naszego organizmu. Jest to jeden z podstawowych zaleceń profesjonalnych trenerów i opiekunów, o którym powinni poinformować swojego podopiecznego zaraz po zakończeniu wykonywanych ćwiczeń.

jak sobie radzić z zakwasami - podpowiadamy

Bóle naszych mięśni również złagodzi wypicie szklanki soku z wiśni. Witaminy to kolejny element walki z zakwasami. Najlepiej wziąć je przed treningiem, aby były już w naszym organizmie. Są to takie bardziej domowe sposoby, ale w temacie walki z zakwasami są to metody, które się zawsze sprawdzają. Oczywiście, można wypić tabletkę przeciwbólową, ale jeśli skala zakwasu jest duża, to nawet wypicie najmocniejszej tabletki nie za bardzo tutaj pomoże i nie przyniesie oczekiwanego efektu w postawi wyeliminowania dręczącego nas ciągle bólu.

Przygotowanie do treningu

Trzeba również pamiętać, aby odpowiednimi ćwiczeniami przygotować się do treningu. Piłkarz, który przychodzi na pierwszy trening swojej drużyny po okresie letniego odpoczynku, nie powinien wyjść na treningi i od razu mocno kopać piłką. Najpierw wymagana jest rozgrzewka, potem odpowiednie rozciąganie, a potem ewentualne zabawy i ćwiczenia z piłkami. O tym warto pamiętać, gdyż jest to krok ku temu, aby następnego dnia obudzić się rześkim i mieć jeszcze większą ochotę do pójścia na kolejne zajęcia sportowe.

Dodatki do modnej kreacji

0

Każda z nas lubi pięknie wyglądać, jednak bardzo często wiele kobiet popełnia ogromny błąd, podczas doboru odpowiedniej stylizacji – źle dobrane dodatki. Wydawać by się mogło, że piękna kreacja nie może zostać zniszczona, przez różne odzieżowe gadżety, nic mylnego. Nawet najpiękniejsza sukienka będzie się źle prezentować, jeżeli nie zostaną do niej dobrane odpowiednie buty czy biżuteria.

Panie bardzo często zapominają o tym, że do modnej kreacji obowiązkowo muszą być dopasowane kardigany, bolerka czy żakiety. Z biżuterią sprawa jest dosyć prosta, jeżeli kreacja jest skromna, naszyjnik czy kolczyki powinny być bardziej wyraziste. Podobnie jak zegarki damskie, bransoletki i naszyjniki mogą być różnego kształtu i koloru. W dzisiejszych czasach w sklepach możemy spotkać delikatne i gustowne zegarki damskie, ale również mogą one być duże, sportowe i w jaskrawych kolorach. Dodatki do modnej kreacji można dobrać różne, od delikatnych po bardzo rzucające się w oczy. Jednak należy pamiętać o tym, że w każdej stylizacji powinna zostać zachowana proporcja. Duże i ciężkie bransolety, podobnie jak złote zegarki damskie będą ładnie komponowały się ze skromną czarną sukienką. Do takiej stylizacji warto założyć również złote szpilki, a wisienką na torcie powinna zostać gustowna kopertówka. Natomiast, gdy nasza sukienka jest kolorowa, z dużą ilością koronek i falbanek, postawmy na delikatną biżuterię. W tym przypadku również doskonale sprawdzą się złote i srebrne zegarki damskie, ale w znacznie mniejszych rozmiarach – delikatniejsze i subtelne. Do takiej stylizacji zawsze będzie pasować klasyczna czarna szpilka i elegancka listonoszka.

Pamiętajmy o tym, że możemy dobrać różnego rodzaju dodatki do naszej kreacji, od ramonesek i żakiecików, szpilek po biżuterię. Jednak kierujmy się zasadą dobrego smaku, „za mało wcale nie oznacza źle, za dużo – na pewno jest źle”. Bardzo często wystarczy tylko jeden element, który może zniszczyć całą kreację. Czasem są to źle dobrane zegarki damskie a czasem są to kolczyki.

Więcej zakupowych inspiracji szukaj na https://www.brasty.pl/

ZOBACZ TEŻ