Szybka diagnoza cukrzycy pozwala na szybkie podjęcie leczenia
fot. Pixabay.com

Szybkie zdiagnozowanie cukrzycy pozwala natychmiastowo podjąć leczenie. To z kolei powoduje, że w organizmie nie dochodzi do znaczących zmian, które wywołuje nieleczona cukrzyca. Dlatego jeśli ktoś obserwuje u siebie wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu i nadmierną senność powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/diagnoza-cukrzycy/

Diagnozowanie cukrzycy – jak przebiega?

W diagnozowaniu cukrzycy typu 2 lub stanu przedcukrzycowego pomaga wykonanie pomiaru glikemii na czczo. O regularne jej sprawdzanie powinny zadbać osoby, które są w grupie ryzyka, zmagają się z nadwagą lub otyłością oraz osoby po 45 roku życia. Aby dokładnie sprawdzić poziom glikemii wykonuje się trzy rodzaje badań. Najpierw dwukrotnie sprawdza się go w teście tak zwanej glikemii przygodnej. Pomiar wykonuje się o dowolnej porze dnia i niezależnie od spożytego posiłku. Jeśli u pacjenta występują objawy takie jak wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, senność, a wynik badania wskaże poziom glikemii powyżej 200  mg/dl, oznacza to cukrzycę.

Kolejny etap to pomiar glikemii na czczo. Wówczas krew do badania pobiera się od 8 do 14 godzin po spożyciu ostatniego posiłku. Stężenie powyżej 126 mg/dl wskazuje na cukrzycę. Dodatkowo wykonuje się również doustny test pomiaru glukozy.

Jak zdiagnozować cukrzycę typu 1?

Cukrzycę typu 1 diagnozuje się za pomocą badań laboratoryjnych. Oznacza się w nich poziom przeciwciał takich jak przeciwciała przeciwwyspowe ICA – występujące u 80 procent chorych na początku choroby, przeciwciała przeciwinsulinie IAA, przeciwciała przeciwko dekarboksylazie kwasu glutaminowego anty-GAD oraz przeciw fosfatazom tyrozyny IA-2A oraz IA-2 beta.

Dodatkowo pomaga w diagnozie również bardzo dokładny wywiad medyczny, oznaczenie glikemii, wykrycie wymienionych powyżej przeciwciał oraz oznaczenie peptydu C oraz badania genetyczne.

Jak diagnozuje się cukrzycę typu 2?

Podczas diagnozowania cukrzycy typu 2 lekarz przeprowadza z pacjentem bardzo dokładny wywiad, dokonuje oceny otyłości, nadciśnienia tętniczego, chorób naczyniowo-wieńcowych. Również na czczo przeprowadza się badanie glikemii oraz oznacza się poziom insuliny. Sprawdza się także, czy wraz z moczem wydalana jest albumina oraz wykonuje się badania laboratoryjne.

Zobacz też: http://www.med-online.pl/do-jakich-powiklan-moze-prowadzic-cukrzyca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here