opryszczka

Opryszczka jest powszechnie występującą dolegliwością, na szczęście przeważnie niegroźną jednak dosyć uciążliwą. Pęcherzyki, które szybko pojawią się na ustach nie tylko brzydko wyglądają, jednak te potrafią skutkować świerzbienie, palenie czy chociażby ucisk. Niemniej dolegliwości tejże nie można ignorować, ponieważ o ile sama nie jest niebezpieczeństwem, to powikłania po niej już potrafią się bardzo dać we znaki. Więc gdy pojawią się pierwsze sygnały od razu należy zacząć leczenie, które po pierwsze zahamuje rozwój dolegliwości, a po drugie zapobiegnie jej nawrotom.

Czym jest opryszczka

Opryszczką określa się choroby spowodowane przez wirusa opryszczki pospolitej, zwanego również HSV. Dolegliwość jest w dwóch odmianach, to oznacza genitalnej oraz wargowej. Jak można się domyślić, zależy toż z miejsca ciała, na jakim wirus zaatakował chorą osobę. Jak wykazują statystyki, wirusem opryszczki może być zarażone chociażby 90 procent społeczeństwa, natomiast tylko nieliczna jego część zmaga się z chorobami dolegliwości. Tak właściwie nie wiadomo do tej chwili, z jakiego powodu wirus się uaktywnia, a chociażby gdy ktoś nigdy opryszczki nie miał, to nie nie znaczy, iż w dowolnym czasie wykwity na jego wargach się nie pojawią. Po zarażeniu wirus niejednokrotnie jest w postaci utajonej w końcówkach nerwów, pomiędzy innymi w zwojach czuciowych w kręgosłupie. Jak się okazuje, wirus opryszczki jest blisko spokrewniony z nowymi znanymi wirusami wywołującymi nieprzyjemne dolegliwości, to oznacza ospą wietrzną oraz półpaścem.

wirus opryszczki - jak sobie poradzić

Leczenie oraz zapobieganie opryszczki

Mnóstwo osób posiadających kłopoty z opryszczką nie decyduje się na konsultację lekarską, obniżając się do domowych metod czy leków dostępnych bez recepty w aptekach. Przy nawracających napadach dolegliwości warto natomiast umówić się na konsultację, ponieważ specjalista może zaproponować leczenie na dłużej eliminujące nawroty choroby. Należy natomiast myśleć o tym, iż zupełnie wirusa nie uda się pozbyć, oraz w dowolnej chwili może się on z powrotem uaktywnić. Przede wszystkim przy pojawieniu się pierwszych symptomów liczy się okres reakcji, im szybciej zacznie się leczenie, tym dolegliwość będzie trwała krócej i jej czas będzie łagodniejszy. Niezwykle dobrze sprawdzają się przy tym rozmaite maści, mające w naszym składzie walacyklowir, acyklowir czy pencyklowir. Zalecane są również środki na podstawie cynku, mające wartości łagodzące, wysuszające oraz podnoszące wytrzymałość. Z własnych leków pomaga smarowanie spirytusem, olejkiem z drzewa herbacianego, sokiem z cebuli czy czosnku, wyciągiem z rumianku oraz melisy lub zwykłą pastą do zębów.

Powikłania po opryszczce

Sama opryszczka nie trwa długo, przy podjęciu leczenia z reguły od czterech do dziesięciu dni. Gdy do tego nie jest jakoś specjalnie uciążliwa, to właśnie naprawdę tydzień piekącej wargi nie wydaje się czymś, czym należy żeby było się specjalnie przejmować. Natomiast czasem potrafią się zdarzyć powikłania, które już dla zdrowia obojętne nie są oraz potrafią wywołać poważniejsze zaburzenia. Przede wszystkim należy uważać, aby wirus nie przedostał się do oka, ponieważ może się tam rozwinąć w zapalenie rogówki. A to z kolei może się przekształcić w owrzodzenie oraz chociażby utratę wzroku. W sporadycznych wypadkach wędrujący wirus może zabłądzić w zakresie głowy, a tam spowodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mózgu, dolegliwości te są szkodliwe oraz ciężkie do wyleczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here