Burbon i Jack Daniels, czyli co wyróżnia American whiskey?

Stany Zjednoczone to jeden z regionów mocno zaangażowanych w produkcję whisky. Jakie były początki tego przemysłu? Czym różnią się amerykańskie whisky od chociażby europejskich?

Gdzie powstało whisky?

Kolebką whisky jest oczywiście Europa. Jako pierwsze ten trunek zaczęły produkować dwa kraje – Irlandia i Szkocja. Zielona wyspa jest nawet uznawana za twórcę whisky. Wszystko dzięki iryjskim mnichom, którzy już w VII wieku rozprowadzali napój zwany „wodą życia”. Był on produkowany na bazie sfermentowanych owoców i posiadał właściwości lecznicze. Miał przedłużać życie i leczyć wszelkie dolegliwości i choroby. Z biegiem czasu napój zyskiwał na popularności, a mnisi zachwyceni rozwojem wydarzeń postanowili rozpowszechnić go w Szkocji. Pierwsze wzmianki o wodzie z jęczmienia pochodzą z XVI wieku. Nazwa „whisky” zaś upowszechniła się około 1736 roku. Kwestią czasu była tylko ekspansja trunku na cały świat. Pomocni w tym okazali się imigranci ze Szkocji i Irlandii, który przywieźli whisky do Nowego Świata. Musieli jednak nieco zmodyfikować przepis, by dopasować go do panujących tam warunków naturalnych. W ten sposób powstała whisky na bazie kukurydzy, która dojrzewa w nowych, opalanych dębowych beczkach przez co najmniej dwa lata.

American whiskey – jakie rodzaje wyróżniamy?

Na terenie Stanów Zjednoczonych wyspecjalizowano się w produkcji dwóch gatunków whiskey, które zyskały ogólnoświatową sławę. Pierwszą z nich jest burbon. To whisky, w której mieszanka zbóż składa się w co najmniej 51% z kukurydzy. Zazwyczaj jednak jest to około 70%. Po destylacji burbon nie może mieć więcej niż 80% czystego alkoholu. Musi też leżakować przez co najmniej dwa lata. Wszelkie kryteria, które musi spełniać whisky, by być zaliczana do burbonów, są zawarte w dokumencie z 4 maja 1964 roku. Stolicą tego trunku jest Kentucky. To tu powstaje aż 95% światowej produkcji burbonu. Także w tym stanie odbywa się coroczny Bourbon Festival. Jednak american whiskey to nie tylko ta wersja trunku. W sąsiednim stanie, Tennessee, produkuje się bowiem nieco odmienne whisky. Ta odmiana American whiskey jest znana na świecie dzięki marce Jack Daniels. Zawiera on mniej kukurydzy niż burbon, ale jego sekret tkwi jednak w procesie destylacji. Przed nalaniem do beczek American whiskey z Tennessee jest oczyszczana za pomocą węgla drzewnego wypalanego z cukrowego klonu. Cały proces trwa dziesięć dni. Dzięki temu zabiegowi whiskey otrzymuje oryginalny smak i aromat. Oba gatunki alkoholu znajdziesz tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykaskabourbon. Znajdziemy tu rozmaite wersje alkoholi premium, które z pewnością przypadną koneserom do gustu. Dzięki internetowym sklepom bez wychodzenia z domu możemy porównać rozmaite whiskey i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym preferencjom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here