Gdzie wykorzystywane są oleje roślinne?

Produkty naturalne znajdują zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Konsumenci ponownie zaczęli doceniać zalety takich preparatów i zaczęli odchodzić od chemicznych rozwiązań.

W jakim celu stosuje się obecnie oleje roślinne?

Oleje roślinne stosuje się przede wszystkim ze względu na zawartość kwasów nienasyconych omega-3 i omega-6 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Przechowywanie ich w ciemnych butelkach pozwala zachować ich cenne właściwości. Istotna jest także temperatura przechowywania. Najlepsza będzie 7 stopni Celsjusza. Wskazania te sprawiają, że najbardziej opłacalne jest kupowanie olejów roślinnych w małych butelkach. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie ulegnie on zjełczeniu.

Jakie oleje roślinne są używane w kuchni?

Smażenie potraw czy przygotowywanie sałatek to podstawowe zastosowania olejów roślinnych w kuchni. Każdy z nas miał z nimi w swoim życiu chociaż raz do czynienia. Najczęściej stosowanym olejem w polskiej kuchni jest bez wątpienia olej słonecznikowy. Jego największą zaletą jest wysoka zawartość witaminy E. Mniej korzystna jest natomiast proporcja kwasów omega. Dlatego za zdrowszy uważa się olej rzepakowy. Możemy go stosować zarówno do smażenia, jak i do sałatek. Oprócz kwasów omega, ten olej roślinny zawiera także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E i K. Innym zdrowym i wartościowym olejem jest oliwa z oliwek. Jej odmiana extra virgin jest najzdrowsza, gdyż jej kwasowość utrzymuje się na poziomie 0,08%. W naszym kraju staje się coraz bardziej popularna, ze względu na skuteczne obniżanie „złego” cholesterolu LDL.

Jakie spożywcze oleje roślinne są jeszcze stosowane?

Bardzo zdrowymi olejami są także oleje sezamowy i lniany. Pierwszy z nich to jeden ze znaków rozpoznawczych kuchni wchodniej. Jego orzechowy posmak jest cechą charakterystyczną tamtejszej kuchni. Jest on bogaty w witaminy z grupy B, witaminę A, E, a także w przeciwutleniacze. Olej lniany natomiast jest najbogatszym źródłem kwasów omega-3. Specjaliści polecają stosowanie go kobietom. Reguluje on bowiem pracę hormonów, czy poprawia samopoczucie podczas miesiączki.

Czy oleje roślinne są stosowane w branży kosmetycznej?

Oleje roślinne nie są jednak przeznaczone wyłącznie do spożywania przez człowieka. Są bowiem także stałym składnikiem kosmetyków. Ich obecność pobudza skórę do działania, dzięki czemu zaczyna ona prawidłowo pracować. W ten sposób odzyskuje ona należytą jędrność czy naprężenie. Roślinne oleje nie powodują też reakcji alergicznych, co przy stosowaniu chemicznych kosmetyków jest wielce prawdopodobne. Najczęściej używanym olejem roślinnym do produkcji kosmetyków jest olej arganowy. Zawiera on kwasy omega-6 i omega-9, witaminę E, czy związki fenolowe. Olej arganowy wykazuje działanie antyoksydacyjne, co jest bardzo pożądane w wielu kosmetykach. Przyspiesza też gojenie się skóry, łagodzi podrażnienia, a nawet reguluje pracę gruczołów łojowych. Oleje roślinne do branży kosmetycznej dostarczają sprawdzeni dystrybutorzy. W tym miejscu znajdziesz jednego z nich http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Oprócz oleju arganowego, dostarczają także olej jojoba, migdałowy, czy makadamia. Kupując kosmetyki warto więc zwrócić uwagę na ich skład. W ten sposób możemy uniknąć wielu kłopotów z cerą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here