Trądzik – utrapienie nastolatków. Jak sobie z tym poradzić?

Trądzik. Wydaje się nad wyraz pospolity, dopadł chyba każdego z nas przynajmniej raz w młodzieńczym wieku, potrafi jednak być prawdziwą zmorą wielu osób. W czasie dojrzewania w młodym organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, które często odbijają swoje piętno najczęściej na twarzach nastolatków w postaci krost, wyprysków, wągrów. Niestety nie każdy wychodzi z takiego pojedynku bez szwanku. Wiele osób walczy z trądzikiem często nieskutecznie, czego efektem są ogromnych rozmiarów zmiany szpecące skórę i powodujące jej zapalenie. Jak zatem poradzić sobie z trądzikiem?

Wyciskanie wyprysków

Zdecydowanie nie można radzić sobie z trądzikiem poprzez wyciskanie wyprysków! Jest to metoda doraźna, jednak na dłuższą metę kompletnie nieskuteczna. Co więcej, po wyciśnięciu pryszcza pozostaje zazwyczaj duża nabrzmiała blizna, której gojenie nie zawsze przechodzi bez śladu. Nierzadko z wyprysków wydobywa się ropa, która po przedostaniu się na zdrową skórę niemal natychmiast ją infekuje. Dlatego najlepiej zrezygnować z tej metody, ponieważ można sobie znacznie bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc.

Oczyszczanie cery

Zazwyczaj największym problemem są zatkane pory. Zmiany hormonalne w młodym organizmie sprawiają, że wydziela on znacznie więcej sebum, niż zazwyczaj. Jeżeli nie zostanie ono wydalone przez pory na zewnątrz, wtedy dochodzi do ich zatkania. Bakterie i drobnoustroje w zatkanych porach rozwijają się znakomicie, a skutkiem są kolejne stany zapalne i pryszcze. By temu zapobiec, warto korzystać z kosmetyków, których celem jest eliminacja wykwitów oraz zapobieżenie występowaniu następnych. Jest to jednak dopiero pierwszy etap prawdziwej walki z trądzikiem.

Wysuszanie cery

Kiedy odpowiednio oczyści się twarz, następnym krokiem będzie potraktowanie jej tonikiem przeciwtrądzikowym. Najczęściej producenci tworzą takie preparaty na bazie kwasu salicylowego, który delikatnie osusza skórę. Jeżeli będzie się regularnie stosowało wspomniany tonik, można liczyć na sporą poprawę stanu skóry oraz mniej pojawiających się nowych wyprysków.

Maskowanie trądziku, czyli korektor w akcji

Czasem trądzik jest do tego stopnia nieestetyczny, iż ujawnienie go światu może powodować pewne skrępowanie u osoby obarczonej tym problemem. Wtedy z pomocą przychodzą korektory maskujące.

Trądzik – utrapienie nastolatków. Jak sobie z tym poradzić?

Te specjalistyczne nie tylko zakamuflują problem, ale również doprowadzą do miejscowego wysuszenia skóry. Taki korektor nie pozostawia na skórze żadnych śladów i można go stosować każdego dnia.

Pomoc dermatologa

Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, a kosmetyki ze sklepu nie przynoszą żadnych efektów, należy konieczne wybrać się do dermatologa. Niekiedy problem jest znacznie głębszy, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. By nie wyrzucić niepotrzebnie pieniędzy w błoto na nieskuteczne środki, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Im dłużej zwleka się z leczeniem trądziku, tym jego objawy bardziej mogą się nasilać. Pozostaną również po nieleczonych wykwitach blizny, które na trwałe zeszpecą twarz. Trądzik jednak nie jest wyłącznie domeną twarzy. W każdej chwili może przenieść się również na plecy. Dlatego natychmiastowa reakcja jest niezwykle ważna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here