Jak wyczyścić pędzle do makijażu?

Każda kobieta pragnąca odpowiednio wykonywać swój codzienny makijaż, powinna posługiwać się przygotowanymi do tego celu pędzelkami. Dobry make up nie może się bowiem bez nich obejść.

Nie tylko cały proces nakładania kolejnych kosmetyków jest znacznie prostszy, ale również zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż wspomniane pędzle mają styczność z wrażliwymi miejscami twarzy, a aplikowane z ich pomocą preparaty mogą zaprószyć oczy, czy zostać wciągnięte przez oddech do nosa. Tyczy się to również wszystkich drobnoustrojów i wolnych rodników, które na nieczyszczonych pędzlach rozwijają się w zaskakującym tempie.

Kiedy nie dba się o higienę omawianych akcesoriów, szybko stają się one siedliskiem niebezpiecznych bakterii.

Sposoby czyszczenia pędzelków do makijażu

Podstawową kwestią podczas codziennej pielęgnacji pędzli do makijażu jest korzystanie z bieżącej wody. Należy regularnie zanurzać ich włosie w wodzie, jednak ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsce styku skuwki, która nie powinna zetknąć się z wodą. Jest to bowiem strefa łączenia obu elementów: włosia i trzonka. Kiedy dojdzie do zmoczenia tej części pędzla, może to spowodować rozpuszczenie kleju i zepsucie pędzelka. Wypadające włosie nie tylko utrudni nakładanie makijażu, ale i mocno zdenerwuje właścicielkę takich akcesoriów.

Następnym krokiem jest naniesienie na pędzel odrobiny szamponu do włosów lub niewielkiej ilości żelu por prysznic. Najlepsze efekty uzyska się z pomocą kosmetyków o delikatnej formule. Można w tym celu zastosować środki pielęgnacyjne przeznaczone dla najmłodszych. Dzięki nim pędzelki nie będą sklejone, natłuszczone, bądź nadmiernie wysuszone. Jeżeli nie posiada się wprawy w bezpośrednim nakładaniu szamponu na pędzel, można najpierw nanieść kilka kropli na dłoń, zmieszać z wodą i przy pomocy palców lekko pocierać włosie. Najlepiej robić to ruchami posuwistymi od nasady ku końcom. Można także rozprowadzać szampon samym pędzelkiem wzdłuż dłoni. Nie należy jednak stukać pędzelkiem o dłoń. To może uszkodzić włosie.

Spłukiwanie zabrudzeń i suszenie pędzla

Proces czyszczenia pędzelka nie kończy się na jego dokładnym wyszorowaniu szamponem. By brud nie dostał się do środka, trzeba delikatnie wyciskać go nad zlewem i spłukiwać letnią wodą do momentu, aż woda będzie czysta. Taki zabieg pozwoli uświadomić sobie, jak wiele zanieczyszczeń dostało się do aplikatora. Mogły one również dostać się na twarz wraz z pudrem i doprowadzić do infekcji, czy zapaleń skóry.

Jak wyczyścić pędzle do makijażu?

Czasem takie drobnoustroje przedostają się także do oczu, czy delikatnej śluzówki nosa. Może to skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Właśnie dlatego należy ponownie wyczyścić pędzelek, jeżeli tylko zachodzi taka potrzeba. Brud zbierany na nim przez wiele miesięcy, a nawet lat to tykająca bomba wirusowa. Lepiej zatem codziennie, bądź przynajmniej raz w tygodniu czyścić swoje pędzelki, a także cieszyć się pięknym makijażem oraz zdrowiem.

By wysuszyć pędzel, należy umieścić go najlepiej na papierowym ręczniku i pozostawić w pozycji leżącej. Nigdy nie można odłożyć pędzla do pojemnika włosiem w górę, ponieważ doprowadzi to do przedostania się wody w okolice styku. Pędzle nie powinny również zostać od razu schowane i szczelnie zamknięte. Zebrana na nich wilgoć może bowiem przysłużyć się rozwojowi kolejnych bakterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here