nić dentystyczna

Nitkowanie zębów to obok szczotkowania czynność, która powinna być wykonywana codziennie. Okazuje się, że większość osób nie docenia korzyści, które płyną z regularnego używania nitki do zębów. Bardzo często ludzie pomijają tę czynność. Może to przyczynić się do rozwoju kamienia nazębnego, choroby dziąseł czy zmian próchniczy. Do czego właściwie służy nić dentystyczna? Jak z niej korzystać? Jak dbać o zęby z jej wykorzystaniem? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/nic-dentystyczna-dlaczego-samo-szczotkowanie-zebow-to-za-malo/ 

Nić dentystyczna – do czego służy? 

Po pierwsze, nici dentystyczne umożliwia dogłębne oczyszczenie powierzchni międzyzębinowych, ponieważ dociera miejsca, do których nie jest w stanie dojść zwykła szczoteczka do zębów. Samo szczotkowanie nie zapełni dogłębnego usunięcia resztek pokarmowych oraz płytki nazębnej. 

Korzystanie z nici dentystycznej umożliwia skuteczną profilaktykę kamienia nazębnego, który jeżeli przekroczenie dziąseł przyczynia się do rozwoju chorób przeziębia i paradontozy. Używanie nici minimalizuje też ryzyko powstania próchnicy, pozwalając zachować zdrowe i piękne zęby na długo. 

Jakie korzyści płynące z używania nici dentystycznej? 

Odpowiednie nitkowanie polega na nawinięcie nici pomiędzy palce wskazujące obu dłoni, przytrzymując je kciukami. Pomiędzy palcami powinno znaleźć się około 4 cm nitki, zaś całkowita ilość zużytej nitki do czyszczenia zębów to około 50 cm. Podczas czyszczenia powierzchni międzyzębinowych nić przesuwana jest w miarę jej zużywania. 

Niewłaściwe nitkowanie to owinięcie nici w kształcie litery c oraz pokrycie je jak największą powierzchnią zęba. Kolejny krok to przesuwanie nigdzie w górę i w dół, wzdłuż wewnętrznej powierzchni tuż przy linii dziąseł. Regularne stosowanie nici dentystycznej pomoże w ograniczeniu rozwoju ubytków, osadzania się kamienia nazębnego i rozwoju paradontozy. Warunkiem jest to, że czynność ta musi być wykonywana codziennie. 

W jaki sposób dbać o zęby wykorzystując nici dentystyczne? 

Prawidłowy ruch nici to z góry do dołu, który sięga aż do linii dziąseł. Zabieg nitkowania musi trwać około 3 minuty, po czym należy przepłukać jamę ustną wodą. Nitkowanie powinno odbywać się przed szczotkowaniem zębów. Czynność ta powinna być powtarzana raz dziennie. Nici dentystyczne nie powinny być stosowane przez osoby noszące aparaty ortodontyczne, a także te korzystające z uzupełnień protetycznych. 

Zobacz też: http://www.med-online.pl/aparat-ortodontyczny-kiedy-jest-potrzebny-i-jakie-sa-jego-rodzaje/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here