Jak dbać o suchą skórę twarzy?

Sucha skóra twarzy to problem dotykający szerokie grono kobiet w rożnym wieku. Jest to dosyć uciążliwe, a przede wszystkim powoduje wyraźny dyskomfort. By sucha cera nie ulegała pogorszeniu i nie powodowała dodatkowych nieprzyjemności, warto rozpocząć jej prawidłową pielęgnację.

Jest to bardzo ważne nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również dla własnego lepszego samopoczucia oraz lepszego wyglądu. By jednak podjąć jakiekolwiek kroki, należy wiedzieć, czym wyróżnia się cera sucha pośród wszystkich typów skóry. Najczęściej osoby posiadające ten rodzaj cery skarżą się na uczucie ściągnięcia oraz szorstkości. Taka cera wygląda także na bardziej matową.

Dodatkowe objawy to chociażby uczucie swędzenia, a także pieczenia. Miejscami mogą ponadto występować dodatkowe objawy w postaci zaczerwienienia na nosie, policzkach oraz na brodzie. Z powodu wysuszenia skóra jest ona nieprzyjemna w dotyku i wrażliwa.

Wybór odpowiedniego kremu

Jedną z pierwszych czynności, jaką należy wykonać w celu poprawy stanu swojej cery, jest zakup odpowiedniego kremu. Rynek oferuje bardzo zróżnicowane możliwości w tym zakresie.

Zawsze należy czytać skład na opakowaniu takiego preparatu oraz upewnić się, iż na żaden składnik nie przejawia się reakcji alergicznych. Aby mieć pewność zakupu najlepszego kremu, a przede wszystkim pochodzącego z pewnego źródła, warto zaopatrzyć się we wspomniany specyfik w aptece. Nawilżenie skóry suchej jest pierwszym etapem poprawy jej stanu.

Woda a kondycja suchej skóry

Niestety zbyt częste mycie twarzy może doprowadzić do jej dodatkowego wysuszenia oraz zwiększenia objawów charakteryzujących suchą cerę. Nigdy nie można stosować do mycia twarzy wody gorącej, ani zimnej. Letnia będzie najlepszym wyborem.

Po umyciu nie wolno również mocno przecierać twarzy ręcznikiem. Najlepiej będzie wysuszyć swoją skórę poprzez delikatny dotyk twarzy z pomocą ręcznika. To jedyna droga ku uniknięciu dodatkowych podrażnień, które w przypadku suchej cery pojawiają się bardzo szybko.

Dobór właściwych kosmetyków

Sucha cera nie przepada za kosmetykami, w których składzie znajduje się alkohol. Niestety jego działanie może spowodować dodatkowe podrażnienia na twarzy ze względu na efekt wysuszający. Najczęściej na opakowaniach występuje on pod nazwą Alkohol Denat lub Isopropyl Alcohol. Jeżeli taki składnik znajdzie się w stosowanym kosmetyku, jego reakcja na skórę będzie z pewnością dla niej niekorzystna.

Jak dbać o suchą skórę twarzy?

Trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę na wybór kosmetyków do makijażu, a więc na fluidy i podkłady. Być może nie od razu zauważy się dodatkowe wysuszenie skóry, z czasem jednak pogarszająca się kondycja cery będzie coraz bardziej widoczna i kłopotliwa.

Domowe sposoby na nawilżenie cery suchej

Nie zawsze konieczne jest sięganie po kosmetyki z najwyższej półki po ekstremalnie wysokiej cenie. Czasem wystarczy regularna profilaktyka w swoim domowym zaciszu. W tym celu najlepiej raz na tydzień samodzielnie przygotować i wykonać nawilżającą maseczkę. W ten sposób można być pewnym, iż żadne dodatkowe substancje chemiczne nie wpłyną negatywnie na skórę.

Numerem jeden pośród takich maseczek jest maska na bazie miodu. Można wymieszać go z innymi domowymi dodatkami, bądź zwyczajnie nałożyć czysty miód wprost na twarz. Nawilżenie po 30 minutach takiej maseczki będzie bardzo wyraźne. Gwarantowane efekty przyniesie również peeling z fusów z kawy. Nie tylko oczyszcza, ale także nawilża skórę i chroni ją przed ponownym wysuszeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here