Jak usunąć strzępienie się sznurówek?

Nierzadko sznurówki w butach stanowią pewnego rodzaju biżuterię, ozdobę, która nadaje elegancji, bądź podkreśla oryginalność całego połączenia i ostatecznego charakteru obuwia. Jeżeli pragnie się na długie lata zachować schludnie wyglądające sznurówki, konieczne będzie zastosowanie kilku prostych zabiegów, by fabrycznie uszkodzone sznurówki powróciły do swojej formy i schludnie się prezentowały.

Skąd pochodzą materiały do wykonania sznurówek?

Końcówki sznurówek bardzo często są zabezpieczone przed strzępieniem zaciśniętą metalową blaszką. Wykorzystany do niej materiał to nic innego, jak aluminium. Pozyskuje się go najczęściej z napojów puszkowanych. Aby buty wyglądały estetycznie, można posłużyć się zwykłym kawałkiem takiej blaszki, która nie sprawia żadnych problemów podczas jej wycinania ze względu na jej giętkość.

Warto zatem wykonać taką formę zabezpieczenia sznurówki samodzielnie. Jeżeli oczywiście ma się takie życzenie, można także pomalować wykonane elementy czarną farbą. Osiągnie się wtedy dodatkowy efekt maskujący. Najlepszym sposobem na wycięcie blaszek jest skorzystanie z pomocy nożyc krawieckich. Aluminium jest o tyle wdzięcznym materiałem, iż nie dochodzi do jego korozji. Dlatego sznurówki będą dobrze wyglądać bez względu na warunki atmosferyczne.

Jak odpowiednio uformować blaszkę?

Aby zapewnić sobie jak największą wytrzymałość stworzonych już wcześniej blaszek, nie wystarczy jedynie zacisnąć ich wokół materiału. To może nie wytrzymać próby czasu. Najlepiej będzie pojedynczą blaszkę odpowiednio przygotować.

Konieczne jest wycięcie z obu stron wspomnianej blaszki ząbków w ilości do pięciu maksymalnie. Taka forma uzbrojenia zostaje następnie odpowiednio zagięta i wbita w sznurowadło wzdłuż jego struktury. Kolejny krok to już wyłącznie zaciśnięcie blaszki. Wytrzymałość takiego połączenia jest niezrównana mimo iż cały zabieg trwa zaledwie kilka minut i nie sprawia żadnych trudności nawet początkującym.

Ostateczne zaciskanie oraz przycinanie sznurówki

Kiedy już jednak posiada się odpowiednio przyciętą blaszkę, można posłużyć się poniższą instrukcją ułatwiającą przeprowadzenie procedury jej zaciskania. Ząbki najlepiej jest zawinąć do środka tulejki wykonanej z blaszki.

Jak usunąć strzępienie się sznurówek?

Następnie wkłada się do niej sznurowadło. By jednak dodatkowo nie postrzępić jego końcówki, należy wesprzeć się ostrzem nożyczek. Wtedy sznurówka nie ulegnie uszkodzeniu i nie będzie trzeba jej dodatkowo przycinać. Aby cały proces został wykonany profesjonalnie, w zakładach szewskich stosuje się zaciskarkę do konektorów elektrycznych . Jej zadaniem jest prawidłowe i optymalne sprasowanie aluminiowej blaszki aż do momentu uzyskania szczelnie zaciśniętej tulejki.

Kosmetyka sznurówek

Jeżeli podczas przeprowadzanych czynności dojdzie dodatkowo do zadarcia lakieru na malowanej blaszce, można skorzystać z pomocy specjalnych pisaków nitro, które w szybki i łatwy sposób zamaskują powstałe niedoskonałości. Należy pamiętać o dobraniu identycznego koloru pisaka ze sznurówką.

Jeśli natomiast dojdzie do strzępienia się sznurówki, koniecznym okaże się jej przycięcie w odległości około pół milimetra tuż za blaszką. Buty znowu będą wyglądały elegancko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here