Jak zacząć praktykować jogę

Joga to doskonały pomysł na poprawienie sprawności i kondycji, a także na wyciszenie umysłu i zmniejszenie stresu. Pozwala też zredukować dolegliwości bólowe i zapobiegać im, reguluje ciśnienie krwi i gospodarkę hormonalną, dotlenia organizm i pozwala aktywnie odpocząć. Joga praktykowana we właściwy sposób, na początku najlepiej pod okiem doświadczonego nauczyciela, to sprawdzona droga do zdrowia i doskonałego samopoczucia. Warto dowiedzieć się, jak zacząć ją ćwiczyć i czerpać z tej aktywności radość. Oto joga dla początkujących.

Joga dla początkujących – jak zacząć ćwiczyć?

Pierwszy krok często wydaje się najtrudniejszy. Jeśli chodzi o jogę, nic bardziej mylnego. Wystarczy po prostu się zdecydować. Joga dla początkujących nie wymaga od nas specjalnych przygotowań ani zakupu drogiego sprzętu. Kondycję wypracujemy poprzez regularne ćwiczenia – więc do dzieła!

Na początek warto znaleźć odpowiedni kurs i dobrego nauczyciela.

Nie musimy koniecznie zapisywać się do szkoły jogi i ćwiczyć w grupie. Obecnie coraz więcej ośrodków i nauczycieli oferuje jogę online. Ćwiczymy w domu, ale mamy dostęp do fachowej opieki i porad. Joga dla początkujących w domu to nic trudnego!

Jak ćwiczyć jogę, żeby się nie zniechęcić?

Joga to przede wszystkim metoda relaksacji ciała i wyciszenia umysłu. Pamiętajmy, żeby zaczynać od prostych ćwiczeń i stopniowo przechodzić do tych trudniejszych. Asany powinny być wykonywane w odpowiednim dla nas tempie, dokładnie i spokojnie. Pamiętajmy o właściwym oddychaniu. To bardzo ważne podczas ćwiczenia jogi i tego przede wszystkim powinniśmy nauczyć się na początku.

Jaki sprzęt i ubranie potrzebne jest do ćwiczenia jogi?

Joga dla początkujących to przede wszystkim ćwiczenia na macie. Potrzebna będzie zatem dobrej jakości mata, koniecznie z warstwą antypoślizgową.

Ubranie do ćwiczenia jogi powinno być wygodne i przewiewne. Jeśli ćwiczymy w pomieszczeniu, wystarczy koszulka i sportowe spodenki lub długie spodnie. Jeśli chcemy ćwiczyć jogę na świeżym powietrzu, dostosujmy ubranie do aury. Nie powinno być ono zbyt luźne ani zbyt obcisłe, ponieważ może przeszkadzać podczas wykonywania niektórych asan.

Joga dla początkujących – o czym pamiętać?

Kiedy zaczynamy ćwiczyć jogę, postawmy przede wszystkim na regularność. Najlepiej jest ćwiczyć trzy razy w tygodniu, o stałej porze, na początku nie dłużej niż 15-20 minut. Długość treningów można stopniowo wydłużać. Nie zapominajmy też o rozgrzewce na początku.

Ważne jest, żeby joga dawała nam przyjemność i redukowała skutki codziennego stresu. Ćwicząc, skupiajmy się na wykonywanych czynnościach, zostawmy wszelkie smutki i męczące myśli za sobą. Pamiętajmy o oddechu, który dotleni organizm. Poczujmy nasze ciało, poznajmy jego możliwości i potrzeby. W relaksacji podczas ćwiczenia jogi pomoże odpowiedni nastrój i wygląd pomieszczenia. Powinno być czyste, przewietrzone i sprzyjać wyciszeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here