noworodek
fot. Pixabay.com

Gdy dziecko pojawia się na świecie, wiele rzeczy się zmienia ale pozwala to również przeżyć nowe rzeczy. Istotnym ale i nieco stresującym momentem zapewne będzie pierwsza samodzielna kąpiel w szczególności gdy to nasze pierwsze dziecko. 

 

Jak się przygotować do tego?

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/pierwsza-kapiel-noworodka-w-domu/

 

Zacznijmy od temperatury. Woda powinna mieć ok 37 stopni a optymalna temperatura w pomieszczeniu wynosi 22-23 stopnie. Przyda się też miękki ręcznik, waciki lub gaziki, płyn do kąpieli oraz krem po kąpieli lub oliwkę przeznaczoną dla niemowląt lub. Przygotuj też ubranka by niepotrzebnie nie przenosić dziecka tuż po kąpieli. Zabezpiecz wanienkę pieluchą tetrową. Staraj się wykonywać czynności powoli i delikatnie by oswoić maluszka z nową czynnością. Po kąpieli delikatnie posmaruj całe ciało przygotowaną oliwką lub kremem chyba, że lekarz zalecił inaczej ze względu na możliwe problemy skórne.

 

Jak często kąpać?

Oczywiste jest, że cało małego dziecka też się poci i brudzi jednak dwie kąpiele w tygodniu będą wystarczające na tym etapie życia. Pamiętaj, by nie moczyć pępka do momentu całkowitego zagojenia. Uszy czyścimy tylko wacikiem lub gazą, nigdy patyczkiem higienicznym. Warto od pierwszych chwil sprawić by dziecko polubiło kąpiele a staną magicznym rytuałem a nie przykrą koniecznością

 

Przeczytaj też: http://www.med-online.pl/gdy-dziecko-moczy-sie-w-nocy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here