Okna pasywne - kiedy sprawdzą się najlepiej?

Okna pasywne to okna, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej, co przekłada się na doskonałe parametry izolacyjności cieplnej. Tego rodzaju okna uzyskuje się przez umiejętne łączenie specjalistycznych materiałów, które działając razem powodują, że okno staje się doskonałym izolatorem. Kiedy okna tego rodzaju sprawdzą się najlepiej? Czy zawsze warto inwestować w takie okna?

Jak zbudowane jest okno pasywne?

Okno pasywne charakteryzuje się skomplikowaną strukturą, dzięki której uzyskuje bardzo wysokie parametry izolacyjności cieplnej. Najważniejszym elementem tego rodzaju okna jest potrójna szyba scalona. Pomiędzy poszczególnymi szybami znajduje się warstwa zawierająca gaz szlachetny, który pełni rolę izolatora. Gazy stosowane w oknach pasywnych sprawiają, że ubytek ciepła przez szybę jest znikomy.

Ramka międzyszybowa – w przeciwieństwie do zwykłych okien – nie jest nigdy wykonana z aluminium, ale z tworzywa syntetycznego o odpowiednich parametrach, albo ze stali. Dopracowane są również ramy okien – wypełnione świetnie izolującą pianką. Całość domyka specjalny zestaw uszczelek, dzięki czemu w zamkniętym oknie nie pozostaje nawet najmniejsza szczelina, przez którą mogłoby uchodzić ciepło.

W jakich domach pasywne okna sprawdzają się najlepiej?

Oczywiście okna tego rodzaju najlepiej sprawdzają się w domach energooszczędnych, gdzie są idealnym dopełnieniem całego systemu rozwiązań stosowanych w celu zmniejszenia strat ciepła, aż do absolutnego minimum. Jednakże okna tego rodzaju sprawdzą się również w innych domach.

Okna takie mogą przyczynić się do zmniejszenia utraty ciepła – która w przypadku klasycznych okien może wynosić nawet 30% – i tym samym znacząco wpłynąć na temperaturę w domu. Zmniejszenie utraty ciepła przekłada się na wyższą temperaturę, albo mniejsze zapotrzebowanie na opał.

Czy w każdej sytuacji warto inwestować w pasywne okna?

Kupno okien pasywnych jest inwestycją, która może się zwrócić w prawie każdej sytuacji. Im gorsze parametry mają okna używane do tej pory i im większa utrata ciepła przez nie spowodowana – tym Okna pasywne przyniosą większy zysk. W przypadku natomiast jeżeli dotychczasowe okna mają dość dobre parametry, na wymierny zysk będzie trzeba poczekać dłużej.

Warto pamiętać, że okna pasywne to przede wszystkim duże możliwości odciążenie domowego budżetu. Dzięki nim można znacznie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, co sprawia, że inwestycja zwraca się najczęściej po kilku sezonach grzewczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here