Odczuwasz potrzebę oddawania moczu częściej niż zwykle, a kiedy już próbujesz to zrobić, okazuje się, że ból i pieczenie uniemożliwiają to lub mocz pojawia się w bardzo niewielkiej ilości, za to często z domieszką krwi, o mętnej konsystencji i / lub intensywnym zapachu. Być może czujesz także ból w dole brzucha. To typowe objawy zapalenia pęcherza moczowego. Jak leczyć taką infekcję?

Kiedy udasz się do lekarza z tym problemem…

Najprawdopodobniej dostaniesz skierowanie do laboratorium, aby oddać tam próbkę moczu do analizy. Badanie potwierdzi zapewne wstępną diagnozę (zapalenie pęcherza moczowego) i wskaże, jakiego rodzaju bakterie powodują stan zapalny. Lekarz na tej podstawie przepisze ci odpowiedni antybiotyk. Być może zaleci on także dodatkowo inne sposoby radzenia sobie z dokuczliwymi symptomami zakażenia do czasu, aż lek zacznie działać.

Jak możesz łagodzić odczuwane objawy zapalenia pęcherza?

I nie dopuszczać do dalszego rozwijania się bolesnego stanu zapalnego…

  • Aby cię mniej bolało w podbrzuszu, spróbuj stosować w tym miejscu ciepłe, a nawet gorące okłady. Przynoszą ulgę i poprawiają samopoczucie.
  • Jeśli masz podwyższoną temperaturę ciała, możesz zażyć środek przeciwgorączkowy zawierający paracetamol, który likwiduje gorączkę i działa również przeciwbólowo.
  • Każdorazowo, przy oddawaniu moczu, mimo odczuwanego bólu, staraj się całkowicie opróżniać pęcherz. Pozostawianie w nim jakichkolwiek resztek moczu pogłębia stan zapalny i bolesne dolegliwości z tym związane.
  • Jedz kleik jęczmienny. Pij jak najwięcej płynów, szczególnie wody, unikaj jednak słodkich napojów. Dodanie do każdej szklanki wody łyżeczki sody obniża kwasowość moczu, a to z kolei pomaga zwalczać infekcję. Możesz również pić moczopędne zioła (na przykład napar z szałwii), które pomagają „oczyścić” pęcherz od środka.
  • Szczególnie dbaj o higienę okolic intymnych w czasie zapalenia pęcherza moczowego. Konieczne jest nie tylko utrzymywanie czystości i podmywanie się po skorzystaniu z toalety, ale także bardzo staranne osuszanie. Pozostawianie wilgoci w tych miejscach to stwarzanie idealnego środowiska dla namnażania się bakterii.
  • W czasie trwania choroby nie stosuj kosmetyków, które mogą powodować podrażnienia (dezodoranty intymne, mydła zapachowe etc.).
  • Spróbuj kojących, ziołowych kąpieli z naparem z rumianku. Ma on właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.
  • Noś wyłącznie naturalną, bawełnianą, „oddychającą” bielizną, która wchłania pot i umożliwia swobodny dopływ powietrza do intymnych obszarów ciała. To także zapobiega ewentualnemu namnażaniu się tam bakterii.
  • Po wypróżnieniu podcieraj się w kierunku – od przodu do tyłu. Wtedy bakterie z odbytu nie przedostają się do ujścia cewki moczowej i nie zaogniają i tak już trudnej i bolesnej sytuacji.
  • Farmakologicznie możesz wspomóc się w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego dostępnymi w aptece bez recepty środkami z furazydyną (lepiej znaną jako furagina). Jednym z leków bazujących na tym składniku jest Dafurag Max o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, skutecznie hamującym rozwój zakażenia dróg moczowych. Zażywa się go przez tydzień.

Infekcje pęcherza moczowego dotykają z piątą kobietę!

Problem zapalenia dolnych dróg moczowych jest niestety bardzo powszechny. Dotyka on aż co piątą kobietę, a wiele z nich, mimo dużego dyskomfortu i bolesnych objawów choroby, nie stosuje choćby prostej profilaktyki polegającej na nawadnianiu organizmu czy zażywaniu probiotyków, które dbają o właściwą florę bakteryjną organizmu. Zapalenie pęcherza moczowego jest dokuczliwe, ale niegroźne, jeśli zdarza się sporadycznie. Jeżeli natomiast choroba ta przybiera charakter nawracającej, skrajną jej konsekwencją może być nawet uszkodzenie nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here